Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Başbakan Yardımcısı Işık, müjdeyi verdi; Kocaeli’de kodlama seferberliği başlatılacak

Tarih: 24 Kasım, 2017
a a a
Başbakan Yardımcısı Işık, müjdeyi verdi; Kocaeli'de kodlama seferberliği başlatılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 6. sınıf öğrencilerini bilgisayarlarıyla buluşturdu. Bilgisayar dağıtım töreni, 23-26 Kasım tarihlerinde Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Kocaeli Bilişim Fuarı bünyesinde düzenlendi. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hem öğrenciler, hem de bu yıl ilk kez Bilişim Öğretmenleri, en gelişmiş teknolojiye sahip 40 bin 761 dizüstü bilgisayara kavuştu. Programa katılan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli’de Büyükşehir belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlarla kodlama seferberliğini başlatacaklarını söyledi.

SANAYİ KENTİNDEN BİLİŞİM KENTİNE

Binlerce sanayi kuruluşu ve onlarca Organize Sanayi Bölgesi’ne ev sahipliği yapan Kocaeli, bacasız sanayi olarak adlandırılan bilişim teknolojisinin gelişimini desteklerken; Sanayi 1,0’dan Sanayi 4,0’a giden yolda emin adımlarla ilerliyor. Kocaeli’ne bu yolculuğunda Büyükşehir Belediyesi de ürettiği projelerle öncülük ediyor. Sanayinin başkenti Kocaeli; Gebze’de kurulacak Silikon Vadisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 9 yılda 259 bin 994 öğrenciye dağıttığı tablet bilgisayarlarla bilişim kentine dönüşüyor.

BU YIL 40 BİN 761 BİLGİSAYAR

Büyükşehir, bu yılda 6. sınıf öğrencilerini bilgisayarlarıyla buluşturuyor. Öğrencilerle beraber bu kez 257 Bilişim Öğretmeni de bilgisayar sahibi oluyor. 15 Kasım’da başlayan dağıtım programıyla 12 ilçedeki tüm okullara toplamda 40 bin 761 bilgisayar dağıtılacak. Bilgisayar dağıtım töreni ise 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bugünün anlamına uygun şekilde yapıldı. Saat 14.30’da başlayan tören öncesinde çocuklar ilk olarak milyonlarca takipçisi olan youtuber Ruhi Çenet ile bir araya geldi. Çenet’in konuşmasının ardından başlayan törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Genel Sekreter İlhan Bayram, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, protokol üyeleri, idareciler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

ÖĞRENCİLER ADINA TEŞEKKÜR ETTİ

Dağıtım töreninde tüm öğrenciler adına söz alan Karamürsel Bekir İlhami ve Fatma Nedime Calp Ortaokulu’ndan Buse Güngör, bugün hayallerinin gerçek olduğunu söyleyerek, Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür etti. Güngör, bu bilgisayarlarla çok ders çalışacaklarına öğrenci arkadaşları adına söz verdi.

BAŞKAN: ÇOCUKLARIMIZ TÜRKİYEYİ DÜNYADA BİR NUMARA YAPACAK

Öğrencilerin yoğun alkış ve tezahüratları eşliğinde sahneye gelen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli’nin güzel çocukları, sizler her şeyin en güzeline layıksınız. Geleceğin mühendisleri, yöneticileri, iş adamları sizler olacaksınız. Gelecekte bugün sizlere dağıttığımız bilgisayarları yapan mühendisler olacaksınız. Türkiye’nin önünü açan, çocuklarımızın geleceğini çok önemseyen kıymetli Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Türkiye’yi dünyada sizler bir numara yapacaksınız’’ dedi. Kendisi de öğretmen olan Başkan Karaosmanoğlu, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı. Konuşmasının ardından Başkan Karaosmanoğlu’na öğrenciler tarafından çiçek verildi.

IŞIK: ÖĞRETMENLER MUM GİBİDİR

Törende konuşan Vali Aksoy, Başkan Karaosmanoğlu ile Büyükşehir’i Kocaeli’nde eğitime verdiği destekler nedeniyle kutladı. Başbakan Yardımcısı Işık, konuşmasına 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başladı. Kendisi de öğretmen olan Başbakan Yardımcısı Işık, ‘’Toplumun en fedakar kesimi öğretmenlerdir. Geleceği aydınlatmak için ömür boyu yanar, en sonunda kendilerini feda ederek, biterler. Şehit öğretmenlerimiz de rahmet, minnet ve şükranla anıyorum’’ dedi. Başbakan yardımcısı Işık, çocukların bu bilgisayarları oyundan çok eğitim için kullanmalarını isteyerek, onlardan da söz aldı.

‘’SİZLER GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEKSİNİZ’’

‘’Oyun oynayan değil, o oyunları yapan olun’’ diyen Başbakan Yardımcısı Işık, ‘’Kocaeli’den Büyükşehir ile ilgili kurum ve kuruluşlarımızla önümüzdeki günlerde büyük bir kodlama seferberliği başlatacağız. Sizler artık kod yazacaksınız, geleceğin dünyasını şekillendireceksiniz’’ ifadesini kullandı.

12 İLÇEDEN 12 OKUL, 12 ÖĞRETMEN VE 12 ÖĞRENCİ

Başbakan Yardımcısı Işık’ın konuşmasının ardından 12 ilçeden 12 okulun bilişim öğretmeni ve öğrencilerine bilgisayarları verildi. Başbakan Yardımcısı Işık, Çayırova Şekerpınar Ortaokulu, Karamürsel Bekir İlhami ve Fatma Nedime Calp Ortaokulu, Derince Turgut Reis Ortaokulu ve Darıca Servet Yalçın Ortaokulu’na; Vali Aksoy Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi-Ortaokulu ve İzmit 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’na; Başkan Karaosmanoğlu, Dilovası Tavşancıl Ziya Toplan Ortaokulu ve Körfez Herek Sümer İmam Hatip Ortaokulu’na; Milletvekili Katırcıoğlu, Gölcük Mehmet Akif Ortaokulu ve Başiskele Bahçecik Ortaokulu’na; Genel Sekreter Bayram, Kartepe Hacı Halim Karslıoğlu Ortaokulu ve Kandıra Kocakaymaz Yunus Emre Ortaokulu’na bilgisayarlarını verdi.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NE YAKIŞAN BİR TÖREN

Törende 12 ilçeden okulları temsilen 6. sınıf öğrencileri ve velilerinin yanı sıra Bilişim Öğretmenleri de yer aldı. Öğretmenler Günü’nün anlamına uygun olarak düzenlenen törende protokol tarafından öğrencilere ve Bilişim Öğretmenlerine dizüstü bilgisayarları verildi. Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki törenin ardından alanda hazırlanan bölümde ilçelerden gelen okullara bilgisayarları teslim edildi.

TÜRKÇELEŞTİRİLMİŞ F KLAVYE

Bu yıl ihaleyi kazanan Vestel firması tarafından hazırlanan dizüstü bilgisayarlarda teknolojinin tüm gelişmiş sistemleri yer alıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkçe F klavyeye sahip dizüstü bilgisayarların temel özellikleri şöyle;

Donanım: İşlemci mimarisi 4 çekirdekli temel fabrikasyon, hızı en az 1.11 GHz. MPEG-4, 1080p FULL HD, 64 GB NAND teknolojisinde eMMC 5.0 Flash depolama aygıtı. 64 GB daha arttırılabilir hafıza

Bellek: 4 GB, 1066 Mhz. hızında LP DDR3 veya DDR3 L

Ekran: LED veya LCD teknolojisinde, minimum 13 inch,

Webcam: 2 MP

Klavye: Türkçeleştirilmiş F dizilimli.

İşletim Sistemi: Windows 10 Pro.

Ofis Uygulaması, antivirüs programı, yabancı dil sözlük programı, sıkıştırma programı, müzik ve video oynatıcı, pdf gösterici, e-kitap desteği, ebeveyn kontrol yazılımı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım