Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Kocaeli Bilişim Fuarı kapılarını açıyor

Tarih: 21 Kasım, 2017
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23-26 Kasım tarihleri arasında Kocaeli Bilişim Fuarı’nı hayata geçiriyor. Türkiye'nin ilk ve tek Bilişim Festivali niteliğindeki Kocaeli Bilişim Fuarı’nda dev teknoloji firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimleri bir araya gelecek. 1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23 Kasım Perşembe günü saat 11.00’de düzenlenecek törenle kapılarını açacak. Fuar 4 gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak.

FUARIN ANA TEMASI SANAL GERÇEKLİK

Fuar kapsamında; sanal ve artırılmış gerçeklik, bilişim, yazılım geliştirme, bilgi yönetimi, siber güvenlik sistemleri, mobil yazılım teknolojileri, tüketici elektroniği ürünleri, endüstriyel otomasyon, 3D, simülasyon, sanal gerçeklik, yeni nesil eğitim setleri, robotik, maker, akıllı ev teknolojileri, akıllı şehirler, GSM sektörü, endüstri 4.0, interaktif eğitim yazılımları, web, network ve bireysel veri güvenliği, yapay zeka, akıllı çözümler alanlarında Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Ayrıca özellikle savunma alanındaki milli kurumlarımızın katılımıyla bilişimde ülkemizin geldiği düzey gözler önüne serilecek.

BİLİŞİM FESTİVALİNE DÖNÜŞECEK

Dijital sektörde fuar ve festival anlayışını bir araya getirecek olan Kocaeli Bilişim Fuarı, 5 bin metrekarelik alanda misafirlerini ağırlayacak. Bilişim firmaları, alan içi ve alan dışı etkinliklerle sektöre gönül verenlerin karşısında olacak. Sanal gerçeklik uygulamaları, en gelişmiş uçuş simülatörleri, 3D yazıcılar, mobil uygulamalar, akıllı şehir sistemleri, inovatif ürünler ve görüntüleme sistemleri, sosyal medya uygulamaları, gelişmiş robotik uygulamalar gibi projelerin yanı sıra bilişim sektörünün baş döndürücü hızına eşlik edecek uygulamalarla Kocaeli Bilişim Fuarı, adeta bir bilişim festivaline dönüşecek.

BİLİŞİMİN DEV FİRMALARI ALANDA OLACAK

Turkcell, Microsoft, Samsung, Türk Telekom, Vestel, General Mobile, Havelsan, THY, Casper ve Canon gibi sektörün lokomotif firmalarının yanı sıra Kocaeli’den de bilişim firmaları fuarda açacakları stantlarda ürünlerini sergileyecek. Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Doğa Koleji, Teknoloji ve İnsan Koleji gibi eğitim kurumları da fuarda yer alacak. Fuarda ziyaretçileri 89 firma ile çeşitli alanlardan oluşan 117 farklı stant bekliyor.

KENDİ JURASSİC PARKI’NI YAP!

Artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip dinozor setleriyle her evde bir Jurassic Park olacak. Fuarda sergilenecek 3 boyutlu dinozor setleriyle çocuklar, binlerce yıl önce yaşamış dinozorlarla tanışacak. Çocuklar dinozorlarla çekilmiş fotoğraf ve kamera görüntülerini sosyal medyadan arkadaşlarıyla paylaşabilecek.

İNSANSI ROBOT SANBOT BİLİŞİM FUARI’NDA

Bilişim Fuarı’na gelenleri insansı robot Sanbot karşılayacak. İnsansı robot Sanbot; karşılama, yönlendirme ve servis robotu olarak kullanılabildiği gibi, sorulan sorulara cevap veriyor, hatta satış bile yapabiliyor.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ GÜVENLİK SİMÜLATÖRÜ

Fuarda Sanal Gerçeklik(Virtual Reality)’in en gelişmiş örneklerinden olan ‘’Güvenlik Güçleri Operasyon Simülatörü’’ sergilenecek. Türkiye’de sanal gerçeklik sistemlerini profesyonel askeri eğitimler alanında hayata geçiren ilk örnek olan Comtra savaş simülasyonunu ilk deneyen ise o dönemde Milli Savunma Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık olmuştu. Bu sistem dünya üzerinde sadece ABD ve Türkiye’de bulunuyor.

MADE İN GEBZE LOGOLU ATAK ROBOT

Türkiye’nin endüstriyel robot markası olmaya aday ATAK Robot, Made in Gebze logosuyla fuarda görücüye çıkıyor. Kocaelili bilişim firmalarının da yer aldığı fuarda Made in Gebze logolu endüstriyel robot olan ATAK Robot’un çok ilgi çekmesi bekleniyor.

YENİ NESİL EĞİTİM SETLERİ

Yeni nesil eğitim modelleriyle yenilikçi, tasarımcı, üretken bireyler yetiştirmek mümkün. Oynayarak eğlenen, eğlenerek öğrenen, merak eden, çözüm üreten, sorgulayan, tasarımcı yeni bir nesil için; öğretmenle öğrenciyi buluşturan yenilikçi öğrenim çözümleri, eğlenerek ve yaparak öğrenmeyi destekleyen deney setleri, çocuklarımızın bilimin heyecanıyla öz güvenlerini geliştiren eğitim setleri de Kocaeli Bilişim Fuarı’nda olacak.

BU BİLGİSAYARLA TASARIM YAPMAK ÇOCUK OYUNCAĞI

Bilişim Fuarı; öğretmen ve öğrencilere, tasarımcılar ve yenilikçilere sanal gerçeklikle üç boyutlu yeni bir öğrenme deneyimi sunacak. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik unsurlarını birleştiren ZSpace(hepsi bir arada sanal gerçeklik bilgisayarı) ile canlı ve interaktif olan gerçekçi deneyimler oluşturmak artık mümkün.

DOĞMAMIŞ ÇOCUĞUNUZA DOKUNABİLİRSİNİZ

Artık doğmamış bebeğinize dokunabilirsiniz. Fuarda sergilenecek sistemle, anne karnında ultrasonla görüntüsü alınan bebeğin 3D yazıcıyla çıktısı alınıyor. Böylece anne adayları daha doğmadan çocuklarına dokunabiliyor.

HAVELSAN’DAN TAKTİK DURUM SERGİLEME SİSTEMİ

Türkiye’nin gururu Havelsan ise fuarda Holografik Durumsal Farkındalık Sistemi(C4ISR)’ni sergileyecek. Havelsan tarafından geliştirilen sistemle; ana hedef, geleneksel taktik durum sergileme sistemlerinin 2B görüntü kısıtlarını asmak ve operatörlerle taktik komutanlar için savaş alanının durumsal farkındalığını artırmak sağlanıyor.

YÜRÜYÜŞ YOLU SANAL GERÇEKLİK UYGULAMASI

Fuarda yer alacak Yürüyüş Yolu Sanal Gerçeklik Uygulaması, iki ayrı modda çalışacak. Gezi modunda İzmit’in eski fotoğraflarında yola çıkarak tren garı ve Yeni Cuma Camii arasındaki yol sanal gerçeklik ortamına taşındı. Oyun modda ise eski Tekel binası üzerine tırmanarak yapılacak ödüllü simit toplama yarışması yapılacak.

SANAL GERÇEKLİKLE ORYANTİRİNG OYUNU

‘’Sanal Gerçeklikle Oryantiring Oyunu’’, Sekapark modellenerek hazırlandı. Oyunda her iki takım ipuçları arayacak. İpuçları bulundukça takımlar oyunda ilerleyecek. En kısa zamanda en çok ipucu toplayan takım kazanacak.

DİJİTAL DÜNYANIN YENİ DİLİ KODLAMA

Teknolojinin yeni dili olarak adlandırılan kodlama ile oluşturulan yazılımlar; sanayiden eğitime, robotik teknolojilerinden otomotive, sağlıktan savunma sanayine kadar hayatın her alanında kullanılıyor. Herhangi bir uygulama veya web sitesi mi oluşturmak istiyorsunuz, o zaman kodlama bilmelisiniz. Kodlamanın yani elektronik dilin geldiği son noktayı mı öğrenmek istiyorsunuz, o zaman Kocaeli Bilişim Fuarı’nı ziyaret etmelisiniz.

ATÖLYELERDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE EĞİTİM

Kocaeli Bilişim Fuarı’nda sektöre yönelik ekipmanların yanı sıra öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitim atölyeleri de önemli bir yer kaplıyor. Ağırlıklı olarak fuarın B salonunda konuşlanacak olan atölye alanlarında 4 gün boyunca eğitimler verilecek.

4 GÜN SÜRECEK KONFERANS SERİSİ

Sektörün dikkat çeken isimleri ise düzenlenecek söyleşilerde deneyim paylaşımında bulunacak. Robot yapımında en tecrübeli isim olan Mehmet Halit Calayır, Türkiye’nin en genç CEO’su Kadir Can Kırkoyun, 3D ile ilgili ülkemizde ilk firmayı kuran Koray Kurhan konuşmacılar arasında yer alacak. 4 gün sürecek konferans serisinde ayrıca Zeynep Dereli, Sinan Canan, Ruhi Çenet, Zafer Demirkol, CNN Türk’ün Para Dedektifi Cem Seymen, Mehmet Ali Makbuloğlu, Muharrem Gezer, Bora Özkent, Konak Hastanesinden Bahadır Güngör, THY’den Mehmet Emin Sandıklı deneyim paylaşımında bulunacak.

ÜÇ AYRI YARIŞMA DÜZENLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, fuar kapsamında üç ayrı yarışmanın da startını vermişti. “Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Yenilikçi Uygulamalar Yarışması”(SAGYU),’’Kocaeli Kodluyor Yarışması’’ ve ‘’Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’’nın ödül törenleri Kocaeli Bilişim Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

KOCAELİLİ ÇOCUKLAR BİLGİSAYARLARINA KAVUŞUYOR

Sanayinin başkenti Kocaeli, Gebze’de kurulacak Silikon Vadisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yılda 219 bin 233 öğrenciye dağıttığı tablet bilgisayarlarla bilişim kentine dönüşüyor. Büyükşehir, bu yılda 6. Sınıf öğrencilerini bilgisayarlarıyla buluşturuyor. Öğrencilerle beraber bu kez Bilişim Öğretmenleri de bilgisayar sahibi oluyor. Toplamda 40 bin 761 bilgisayar dağıtılıyor. Bilgisayar dağıtım töreni fuarın 2. günü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bu günün anlamına uygun şekilde yapılacak. Saat 14.00’te başlayacak törende çocuklar ilk olarak milyonlarca takipçisi olan youtuber Ruhi Çenet ile bir araya gelecek. Çocuklara youtuber olmanın püf noktalarını anlatacak olan Ruhi Çenet’in ardından bilgisayar dağıtım törenine geçilecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım