Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Kocaeli’nin gürültü haritası çıkarılacak

Tarih: 13 Aralık, 2013
a a a
Kocaeli'nin gürültü haritası çıkarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca; AB IPA 2009 Programı çerçevesinde yürütülen “Çevresel Gürültü Direktifi için Kapasite Güçlendirilmesi” projesinde, Kocaeli pilot il seçildi. Bu kapsamda Kocaeli sınırları içerisinde yerleşim alanlarını etkileyen kaynaklara (Karayolu, Demiryolu, Sanayi Tesisleri ve Limanlar gibi) yönelik gürültü haritaları hazırlanacak.

İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde; Çevre Korum ve Kontrol Daire Başkanlığı, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Kocaeli Liman Başkanlığı temsilcileri ve Avrupa Birliği uzmanlarının katılımları ile projenin ilk istişare toplantısı gerçekleştirildi. Antikkapı’da yapılan toplantıda AB proje uzmanı Soul Davis de yer aldı.

EĞİTİM VERİLECEK

Toplantı süresince, gürültü haritalarının oluşturulması kapsamında ihtiyaç duyulabilecek coğrafi bilgi sistemi, imar durumu, sanayi, liman, karayolu ve demiryolu mevcut durumları hakkında mevcut bilgiler ortaya konarak bilgi paylaşımı yapıldı. Projenin sonraki aşamasında; teknik elemanlara yönelik Avrupa Birliği uzmanları tarafından gürültü haritası hazırlanması konusunda gerekli eğitimler verilecek.

EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Projesi sırasıyla verilerin toplanması, hesaplama yöntemlerinin belirlenmesi, gürültü haritasının hazırlanması ve elde edilen sonuçların analiziyle devam edecek. Alınacak tedbirler belirlenerek eylem planları oluşturulacak.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım