Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Yazıcı ve fotokopiden 568 bin TL tasarruf

Tarih: 27 Aralık, 2012
a a a
Yazıcı ve fotokopiden 568 bin TL tasarruf

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, enerji verimliliği konusunda yaptığı çalışmalarla tasarruf yapıyor. Biyogazdan, çöpten, güneşten, rüzgârdan elektrik üreten, elektrikli araçlarla tasarruf yapan Büyükşehir, 9 ay önce başlattığı çalışmayla yazıcılardan da tasarruf yaptı. Yeni sistemle birlikte 700 bin TL’ye eşdeğer maliyet 132 bin TL’ye düşürüldü. 9 aylık tasarruf miktarı 568 bin TL oldu.

YÜZDE 82 ORANINDA TASARRUF

Strateji geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında fotokopi makineleri ve yazıcılar değiştirildi. Yüklenici firmadan kiralanan cihazlarla hem fotokopi hem de yazıcı maliyet giderlerinde yüzde 82 oranında tasarruf yapıldı. Elektrikten, kartuş ve toner gibi giderler azalırken yedek parça ve bakım maliyetlerinin tamamı ilgili firma tarafından karşılandı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu işe ayırdığı personelin iş yükü azalırken ihtiyaç duyulan başka alanlara personel desteği sağlandı.

GÜVENLİK ÜST SEVİYEYE ÇIKTI

Yeni cihaz ve yedek parçaların alımı için gereken bürokrasi ve iş yükü ortadan kalkarken güvenlik de üst seviyeye çıktı. Yazıcıya belge gönderen personelin kimlik kartı olmadan çıktının alınması imkânsız hale getirildi. Öte yandan hangi personelin kaç adet çıktı aldığına kadar her şey kayıt altına alındı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DİĞER ENERJİ TASARRUF ÇALIŞMALARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi enerji tasarrufuyla ilgili çeşitli çalışmalar yaptı. Bu kapsamda;

• Serbest Tüketici belgesi alınmış olup, Elektrik ve Doğalgaz firmaları SEDAŞ ve İZGAZ ile yapılan protokoller ile % 15 civarında tasarruf yapıldı.

• Başbakanlık genelgeleri doğrususunda; her yıl düzenli olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından binaların enerji verimliliği ve kullanılan yakıt türlerinin tasarrufu ile ilgili çalışmalar yapılıp, raporlar Başbakanlığa gönderiliyor.

• Tasarruflu ampuller ve Led teknolojisi kullanılarak enerji tasarrufları yapıldı.

• Binalardaki klima v.b enerji harcayan sistemlerin kontrolleri kurulan ekipler tarafından düzenli yapılıyor.

• Reaktif güç harcamaları, Kompanzasyon sistemi takibi ile minimuma indirildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım