Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Büyükşehir’den İl Afet’e CBS eğitimi

Tarih: 21 Eylül, 2012
a a a
Büyükşehir'den İl Afet'e CBS eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin adeta MR’ını çekip kent ve ülke yararına sunduğu bir hizmet olan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) hakkında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne eğitim vermeye başladı. Eğitimde CBS hakkında genel bilgiler ve veri işleme esnasında uygulanacak işlemler gibi konularda bilgiler veriliyor.

KURUMLARA EĞİTİMLER VERİLİYOR

Büyükşehir Belediyesinin 2006 yılından itibaren yürütmeye başladığı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Farklı zamanlarda toplanan veriler ışığında yapılan analizlerle kentin yönetilmesini sağlayan bir bilgi sistemi olan CBS hakkında farklı kurumlara eğitimler de veriliyor. Bu kapsamda Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne de eğitimler verilmeye başladı.

KENT YARARINA KULLANILIYOR

Eğitimin kurum olarak çok yararlı olduğunu dile getiren Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Planlama Müdürü Nurten Gümüş Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanımında önemli bilgiler edindiklerini ifade etti. Gümüş, Kocaeli’nin afet ve acil durum ile ilgili verileri bu bilgiler ışığında sisteme uygulayacaklarını bu sayede çalışmalarında elde ettikleri bilgilerin kent yararına kullanılmasının sağlanacağının altını çizdi.

ÖNEMLİ VERİLER SİSTEME İŞLENİYOR

Coğrafi Bilgi Sistemleri ile nüfus yoğunluğu hangi bölgede fazla, sosyal yardımlar hangi alanlara daha fazla yapılıyor, kent genelinde altyapı hatları nerelerde eksik gibi konularda cevaplar alınabiliyor. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne verilen eğitimler ile acil kaçış planları, riskli bölgeler gibi konularda bilgiler CBS’ye ilenecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım