Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

MOBESE suç oranlarını büyük ölçüde azaltacak

Tarih: 21 Şubat, 2011
a a a
MOBESE suç oranlarını büyük ölçüde azaltacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet’in projelendirdiği, İl Özel İdaresi’nin ihaleye çıkardığı kameralı Takip sistemi (MOBESE) kurulmasıyla ilgili çalışmalar hız kazandı. Derince ve Körfez ilçelerinde çalışmalar tamamlanırken MOBESE sisteminin İzmit ayağı da hızlı bir şekilde ilerliyor. Geriye kalan 8 ilçeye de MOBESE kurulması için projelendirme ve ihale çalışmaları devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR GÖRECEK

Hazırlıkları yaklaşık 3 yıldır devam eden, geçen yıl mart ayında ihalesi yapılan kameralı takip sistemi MOBESE ile ilgili olarak İzmit kent merkezinde çalışmalar yoğun bir tempoda devam ediyor. Büyükşehir ekiplerinin başında olduğu projede, fazladan ek borular da döşeniyor. Bu sayede ileride farklı bir proje için ihtiyaç duyulacak kazı işlemine gerek kalmayacak. Çalışma bittikten sonra bakım ve onarımı Büyükşehir’e ait olan projeden, Büyükşehir’in trafik ekipleri de faydalanabilecek.

4 MİLYONLUK İŞ

Kameraların yerleştirileceği noktalar belirlendikten sonra burada direkler ve fiber obtik kabloların döşenmesi için kazılar yapılmaya başlandı. MOBESE kameralarının montajı yapıldıktan sonra sistem, yaz mevsimi başında faaliyete geçecek. Kocaeli İl Özel İdaresi tarafından ihale edilen, 4 milyon TL’ye mal olması beklenen MOBESE sistemi İzmit kent merkezindeki hareketli noktalar, D-100 karayolundaki kavşaklar, Derince ve Körfez ilçelerini kapsayacak. İzmit kent merkezine 169 kamera, Derince ve Körfez ilçelerine toplam 50 kamera olmak üzere 218 kameranın yerleştirilmesi planlanıyor.

KAZILAR DEVAM EDİYOR

İzmit’te özellikle yaya yoğunluğunun fazla olduğu İstiklal Caddesi, Fethiye Caddesi, Alemdar Caddesi, Kuyumcular, Baç, Santral, Merkez Bankası Işıklar, Yürüyüş Yolu, D-100 karayolu Emniyet girişi, Kandıra Sapağı, Yeni Gölcük Yolu girişi, Yahya Kaptan Işıklar bölgelerine kamera konulacak. Bu bölgeler için kazı çalışması yapılıyor.

İLERİ TEKNOLOJİ

Kameralı Takip sistemi (MOBESE) sistemi ileri teknolojiyi kullanarak yapılandırılacak. Kocaeli’nin büyük ölçüde güvenliğini sağlayacak olan kameralar sayesinde ileride, suç oranlarının düşmesi bekleniyor. Özellikle ileride devreye sokulabilecek olan yüz tanıma sistemi, suçluların korkulu rüyası olacak.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım