AFKOM Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

arifkaraosmanoglu@kocaeli.bel.tr

Deprem ve yangın söndürme tatbikatı gerçeğini aratmadı

Tarih: 13 Şubat, 2019
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, olası depreme hazırlık yönündeki hassasiyetini, gerçekleştirdiği çalışmalarla sürdürüyor. Sıklıkla, çalışan personeli ile birlikte, deprem ve yangın tatbikatları düzenleyen Büyükşehir Belediyesi bu çalışmasına bir yenisini ekledi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Yaygın Eğitim ile Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlükleri ortaklaşa ve senaryolu bir deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Gerçeğini aratmayan tatbikatta personelin bilinçli ve eğitimli davranışı dikkat çekti.

TATBİKAT ÖNCESİ BİLGİ VERİLDİ
Tatbikat öncesinde Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sivil Savunma Uzmanı Mevlüt Şen tarafından, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde bir bilgilendirme toplantısı yapılarak, tatbikatın senaryosu anlatıldı.

DEPREM ANINDA ALAN KÜÇÜLTÜN VE BAŞINIZI KORUYUN
Sivil Savunma Uzmanı Mevlüt Şen bilgilendirmede ilk olarak depremin ilk anında yapılması gerekenlerle ilgili personele hayat kurtaran bilgiler aktardı. Depremi hisseder hissetmez hemen bulunulan yerde alan küçülterek başın korunmaya alınması gerektiğini anlatan Şen, “Alan küçültürken, bir yerden de destek alın. Zira sarsıntı sizi bulunduğunuz yerden savurabilir. Hayat üçgeni oluşturmaya gayret edin. Enkaz altında kalmanız durumunda bu yapacaklarınız, ekipler size ulaşana kadar hayatınızı kurtaracaktır. Deprem bitince ise etrafınızdakileri ile iletişime geçin ve hızlıca binayı tahliye edin” dedi. Bilgilendirmede ayrıca yangın ve nükleer saldırı karşısında yapılması gerekenler personele detaylı bir şekilde aktarıldı.

ARKADAŞINIZ ŞOK GEÇİRİYORSA
Bunun yanı sıra KO-MEK İş Yeri Hekimi Dr. Zuhal Kocamanoğlu da depremde şok geçiren personele nasıl davranılması gerektiği konusunu anlattı. Dr. Kocamanoğlu, “Şok geçiren arkadaşınıza sakin bir ses tonu ile sorular sorun ve cevaplar almaya çalışın. Bilinci açıksa onun ve çevresinin güvende olduğunu söyleyin.” dedi.

GÖREVLİ PERSONEL BELİRLENDİ
Bu arada olası bir afet sırasında Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü ile Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’nde çalışan personelden ekipler oluşturuldu. Söz konusu personele olası bir afet sonrasında yapacakları anlatıldı.

SİRENLER ÇALDI, TATBİKAT BAŞLADI
Bilgilendirmenin son aşamasında ise deprem tatbikatının senaryosu belirlendi. Ardından her iki şube müdürlüğünün personelleri görev yerlerine dönerek binalarında çalan deprem sirenini beklemeye başladı. Sirenlerin çalması ile birlikte personel kendilerine anlatılan şekilde alan küçülterek sarsıntının bitmesini bekledi. “Sarsıntı bitti” komutu ile de her iki şube müdürlük binalarından tahliye işlemi başladı. Senaryo gereği deprem sırasında yaralanan ya da şok geçiren personel deprem sonrası görev alacak olan personel yardımıyla dışarıya çıkarıldı.

YANGIN SÖNDÜRME TATBİKATI YAPILDI
Depremin yanı sıra personele yangın söndürme tatbikatı yaptırıldı. Olası bir yangına nasıl müdahale edilir, yangın anında yapılması ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgilerin verildiği eğitimde yangın tüpleri ile uygulamalı yangın söndürme eğitimi gerçekleştirildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım