AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü

0262 318 16 43

0262 318 16 48

bilalbaris@kocaeli.bel.tr

AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü

a a a

AB VE DIŞ İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARİHÇESİ

17 Aralık 2004 tarihli Brüksel zirvesinde AB-Türkiye ilişkilerinde bir dönüm noktası yaşanmış ve Türkiye’nin siyasi kriterleri yeterli ölçüde karşıladığı belirtilerek 3 Ekim 2005’te müzakerelere başlanması kararı alınmıştır. Türkiye’nin müzakerelere başlaması, yerel yönetimlerin Avrupa Birliği şehirleri ile ilişkilerinin artmasına ve Türkiye’ye sağlanan AB fonlarında artmasına sebep olmuştur. Bu da Türkiye belediyelerin Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler departmanlarının kurulma ihtiyacını gündeme getirmiştir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de, Eylül 2005 tarihinde AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü kurmuş ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na bağlamıştır.

Birim, kurulmasının ardından sadece Avrupa Birliği projelerine yoğunlaşmış ve kurumun çalışma alanları doğrultusunda yabancı ortaklar bularak AB projeleri hazırlayıp yürütmüştür. Daha sonra birime kardeş şehir ilişkilerinin koordinasyonu ve büyükşehir belediyesinin üyesi olduğu birlikler ile koordinasyon misyonunu da üstlenmiştir.

Bunun yanı sıra 2009 yılında “23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali” nin birim koordinasyonunda gerçekleştirilmesine başlanmıştır. İlk yıl sadece 19 ülkeden grupların katılımı ile başlayan festival, her yıl Nisan ayında 41 ülkeden 1000 çocuğun katılımıyla sürdürülmektedir.

2005 yılında 1 personelin istihdamı ile göreve başlayan birim bugün biri müdür olmak üzere çok iyi derecede İngilizce bilen 8 personel ile çalışmalarını sürdürmektedir.