Üniversiteli gönüllüler afetlerde umut olacak

Tarih: 21 Ocak, 2012
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kimi psikoloji, kimi de genetik okuyor. Boş zamanlarında hayat kurtarmanın eğitimini alıyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gönüllü İtfaiyecilik programı kapsamında Yeditepe Üniversitesi’nde okuyan 5 öğrenci eğitimden geçiyor. Okulun farklı bölümlerde okuyan öğrenciler gönüllülük platformunda buluşuyor. Van depreminde arama kurtarma çalışmalarına da katılan öğrenciler, gönüllü itfaiyecilikle yaptıkları işi daha da profesyonel hale getirmeyi amaçlıyorlar.

TEORİK VE PRATİK EĞİTİM

Önce üniversitenin Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Kulübü’nde bir araya gelen öğrenciler daha sonra kendilerini geliştirmek için Kocaeli’ye gelerek Gönüllü İtfaiyecilik eğitimi almaya başladılar. Öğrenciler KOBİTEM’de uygun taşıma tekniklerini kullanarak yaralı kurtarma, malzemelerin tanınması gibi konularda teorik ve pratik eğitimler alıyorlar.

GEÇİRDİĞİ KAZA GÖNÜLLÜ OLMASINA VESİLE OLDU

Psikoloji bölümünde okuyan Elif Özduygu, üniversiteye başladığı yıldan bu yana okulun Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Kulübü’nde faaliyette bulunuyor. Biomedikal bölümünde okuyan Kerim Bedri Saçan’ın ise gönüllü itfaiye olmaya karar verme öyküsü geçirdiği bir trafik kazasıyla başlamış.

HAYAT KURTARMAK BİZİ MUTLU EDİYOR

Gönüllü üniversitelilerden Cansu Sinanoğlu lojistik okuyor. 3 yıldır okulun arama kurtarma kulübünde bulunuyor. Kulüpteki eğitimleri KOBİTEM’in vermesi dolayısıyla Gönüllü İtfaiyecilik’te de Kocaeli’yi tercih etmişler. Arama kurtarmanın ilgisini çektiğini söyleyen Özgür Özyurt da, aldıkları eğitiminin arama kurtarmada uygulanan temel eğitimler olduğunu ifade etti. Genetik öğrencisi Zeynep Tellioğlu, gönüllü itfaiyeci olmasını şu cümlelerle özetliyor: “Van depreminde arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Orada bir hayat kurtarmak ve uğraştığınız şeyin işe yaradığını görmek bizi mutlu etti. Bu nedenle her an kurtarmaya hazır olmak için burada eğitim alıyoruz.”

13 GÖNÜLLÜ MÜFREZE

Gönüllü İtfaiyecilik Birim amiri Ömer İslamoğlu, 2000 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini ifade etti. Bugüne kadar 700 kişiye eğitim verildiğini dile getiren İslamoğlu, “Şu anda 13 gönüllü müfrezemiz bulunuyor. Bu müfrezeler kendi ekipmanlarına sahip. Bölgelerinde çıkabilecek yangınlara müdahale edebiliyorlar. İtfaiye merkezden gelene kadar yangını büyümesini enlemede etkili oluyorlar. Büyük yangınlarda itfaiye teşkilatına söndürme ve soğutma işlemelerinde yardımcı oluyorlar” dedi.