İtfaiye eğitimleri 2012’de de devam edecek

Tarih: 18 Şubat, 2012
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü İtfaiye Eğitim Merkezi KOBİTEM, Türkiye Belediyeler Birliği ile 2010 yılında başladığı eğitim işbirliğine 2012 yılında da devam ediyor. Bu çerçevede 13 Şubat 2012 tarihinde Türkiye’nin çeşitli itfaiye teşkilatlarından gelen 33 personel 3 haftalık eğitimlere başladı. 2012 yılı eğitim takviminde toplamda 10 olmak üzere 9 eğitim grubuna daha eğitim verilmesi hedefleniyor.

EĞİTİMLER 3 HAFTA SÜRÜYOR

Eğitimlerde katılımcılara 3 hafta boyunca mesleki itfaiyecilik bilgileri aktarılıyor. Eğitimler ana konu başlıkları olarak Yangınları Önleme ve Yangınla Mücadele, Trafik Kazalarında Kurtarma, Yüksek Açı Kurtarma, Kentsel Arama ve Kurtarma, Kuyulardan ve Dar Alanda Kurtarma Teknikleri, Tehlikeli Kimyasalların Taşınması ve Kodlanması ile Sızıntı-Dökülme ve Saçılma Durumlarında Müdahale konularını içeriyor. Yangınları Önleme ve Yangınla Mücadele konularında kapalı ve Dumanlı Ortamlarda İlerleme Teknikleri, Yangın ve Kazazedelerin Aranması ve Kurtarılması, Flash Over ve benzeri Yangın Riskleri Durumunda Müdahale ve Hayatta Kalma Teknikleri uygulamalı olarak aktarılıyor.

TAM DONANIMLI TEÇHİZAT VERİLİYOR

Trafik Kazalarında Kurtarma, Yüksek Açı Kurtarma, Kentsel Arama ve Kurtarma, Kuyulardan ve Dar Alanda Kurtarma Teknikleri, Tehlikeli Kimyasalların Taşınması ve Kodlanması ile Sızıntı-Dökülme ve Saçılma Durumlarında Müdahale konuları da KOBİTEM eğitim tesislerindeki ilgili simülatörlerde uygulamalı olarak aktarılıyor. Eğitimlerin sonunda katılımcılara itfaiyeci kaskı, yanmaya dayanımlı elbise ve diğer ekipmanlar bağlı bulundukları itfaiye teşkilatlarında kullanılmak üzere hediye ediliyor.

2012’DE DE EĞİTİMLERE DEVAM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında yapılan işbirliği çerçevesinde 2010 yılı içerisinde, Türkiye’deki diğer itfaiye teşkilatlarına yönelik mesleki eğitimlerin düzenlenmesi ve eğitimlerin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü İtfaiye Eğitim Merkezi KOBİTEM eğitim tesislerinde verilmesi kararlaştırılmıştı. 2010 yılı içerisinde gerçekleştirilen eğitimlerin başarısı üzerine, programın 2011 yılına da uzatılmasına karar verilmişti. Eğitimlerin ülkemizdeki tüm itfaiye teşkilatlarına yaygınlaştırılması ile alınan olumlu geri bildirimler ve yüksek memnuniyet oranı üzerine, işbirliğinin 2012 yılında da devam edilmesi kararlaştırıldı.