41 Ülkeden 1000 Çocukla Bi’Dünya Eğlence Kocaeli’de

Tarih: 12 Nisan, 2012
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali için geri sayım başladı. 41 ülkeden 1000 çocuk, renkli kıyafetleri, şarkı ve danslarıyla Kocaeli Çocuk, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda buluşacak. Ülkemizde ve tüm dünyada büyük ilgi gören festival, bu sene de birbirinden güzel ve anlamlı etkinlikle tüm dünya çocuklarını kucaklayacak.

BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Etkinliğin son hazırlıkları sürerken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı basın toplantısı düzenleyerek programın detaylarını açıkladı. Antikkapı Restoran’da gerçekleştirilen basın toplantısına Genel Sekreter Yazıcı’nın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, şube müdürleri, Piri Reis karakteri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

ETKİNLİKLER 19 NİSAN’DA START ALACAK

23 Uluslararası Çocuk Festivali’nin 4 günlük programdan oluştuğunu söyleyen Yazıcı, “Bu yıl festival kapsamında Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı da kuruyoruz. 20-23 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceğimiz etkinliklerimizin ana merkezi Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi olacak. Fuarımız, etkinlik tarihlerimiz içerisinde 10.00 ile 20.30 saatleri arasında çocukların ve ailelerinin hizmetinde olacak. Festivalimize, 19 Nisan Perşembe günü Merkez Bankası önünden Büyükşehir hizmet binasına kadar yapacağımız kortej yürüyüşü ile start vereceğiz. Ardından Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binamızın önünde ilk kez ışıklı 1000 adet balonu dünya çocukları ile gökyüzüne bırakacağız. Tüm Kocaeli halkını bekliyoruz ”dedi.

ŞENLİĞİN BU YILKİ TÜRK BÜYÜĞÜ: PİRİ REİS

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’nin geçtiğimiz yıl ki Türk büyüğünün Nasrettin Hoca olduğunu hatırlatan Genel Sekreter Yazıcı, “Bu yıl Türk büyüğümüzü Piri Reis olarak belirledik. Osmanlı Döneminde yaşamış büyük bir denizci olan Piri Reis aynı zamanda ilk dünya haritasını çizen dönemine ve günümüze ışık tutan önemli bir bilim adamı. Dünya ve Türk çocuklarına böylesine önemli bir tarihi şahsiyeti tanıtmak için Fuar alanımızda Piri Reis’le ilgili bir bölüm de hazırladık. Bunun yanı sıra Piri Reis ile ilgili çocuk edebiyatı yazarları ve çizerleri tarafından hazırlanan bir masal kitabı da İngilizce ve Türkçe olarak basıldı” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN BECERİLERİNİ GELİŞTİRECEK ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Yazıcı, şu bilgilere de yer verdi: “Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarımızda Kaligrafi, Cam Üfleme, Cam Boncuk, Bez Bebek, Takı Tasarım, Yüz Boyama, Çocuk Berberi-Kuaför, Kilim Dokuma, Resim, Türk-İslam El Sanatları, Müzik, Origami, Karikatür, İllüzyon, Uçurtma Sergisi, Çiçek Ekimi, Ahşap Oyuncak Yapımı, Gölge Oyunları, Kukla Sergisi ve Workshop, Rölyef atölyelerinin yanı sıra Suadiye Cemal Doğan Rehabilitasyon Merkezi’nin aktivitelerinin yer alacağı stantlar da kurulacak. Çocuklar, atölyelerde usta öğreticiler eşliğinde el becerilerini geliştirirken eğlenecekler.

STK VE KAMU KURUMLARININ STANTLARI

Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütleri çocuk aktiviteleri ile Kocaeli Eğitim ve Eğlence Fuarı’mızda yerlerini alacaklar. TEMA, Sek Doğa Kulübü, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TEGV, LÖSEV, SHCEK ve İHH gibi sivil toplum kuruluşları da çocuklara yönelik sosyal sorumluluk çalışmaları ile fuara katkı sağlayacaklar. TEMA fuarda 5 bin adet fidanı çocuklara dağıtırken, İHH 35 ülkede yürüttüğü yetim çocuklarla ilgili çalışmasını çocuklara anlatacak. Fuarda ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Bilim ve Teknoloji Kulübümüz, Bilgi Evlerimiz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait stantlar da bulunacak. Her bir kurum ve kuruluş çocuklara yönelik eğitici ve öğretici etkinliğiyle dikkat çekecek. Çocuklara broşür ve yayınlar dağıtacak. Satranç, kitap okuma ve benzeri uygulanmalarıyla da keyifli ortamlar sunacak.

DÜNYA ÇOCUKLARI KOCAELİ’Yİ TANIYACAK

Çocuk, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda dünya çocuklarına Hereke halısından, Karamürsel sepetine, Kandıra bezinden, pişmaniye kadar Kocaeli’ne özgü unsurların da tanıtılacağını belirten Genel Sekreter Yazıcı şunları kaydetti; Hereke bölgesinin dünyaca ünlü halısı bir stantta ustası tarafından dokunarak hem misafirlere tanıtılacak, hem de arzu eden çocuklara dokuma tezgâhında ilmek attırılacak. Kocaeli’nin en önemli değerlerinden olan Karamürsel sepetinin yapımı ustası tarafından çocuklara gösterilecek. Çocuklar, Kocaeli denilince ilk akla gelen pişmaniyenin de nasıl yapıldığına tanık olacak.

EĞLENCELİ PARKURLAR TATLI İKRAMLAR

Fuar alanımızda her gün Zıpzıp Gemi, Tırmanma Duvarı, Rodeo, Air Hokey, Uçuşan Kâğıtlar gibi oyun parkurları gün boyunca çocuklara neşeli dakikalar yaşatırken alanda minikler için elma şekeri, Osmanlı macunu, patlamış mısır, pamuk şeker gibi geleneksel ikramlar da sunulacak.

ULUSLARARASI OYUNCAK MÜZESİ

Dünyanın 41 ülkesinin kültürünün, tarihinin ve sosyal hayatının yansıması olan oyuncakların Kocaeli'nde görücüye çıkacağını vurgulayan Genel Sekreter Yazıcı şöyle devam etti: İlk olarak geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdiğimiz bu yıl daha da geliştirdiğimiz etkinliğimizle Kocaeli Uluslararası Oyuncak Müze’mizin de temelleri atacağız. Önümüzdeki yıllarda da genişleyerek büyüyecek olan oyuncak müzesi Kocaeli ve Türkiye için eşsiz bir kültürel birikim haline dönüşecek.

MİNİKLER UZAY TÜNELİ’NDE

Çocuklara farkındalık oluşturmak amaçlı düşünülen uzay tüneli çocuklara heyecanlı anlar yaşatacak. Aynı zamanda minikler 3 boyutlu Keloğlan ve Hacivat-Karagöz gibi kültürümüze özgü karakterler ve günümüz çocuk kahramanlarının üç boyutlu görselleriyle de fotoğraf çektirme ayrıcalığını yaşayacak.

ÇİZGİ KAHRAMANLARLA EĞLENCE ZAMANI

Etkinlik takvimimiz süresince çocuklarımız Gölge Oyunu (Tasvir), Canlı Karagöz-Hacivat ve İpli Kukla gibi sahne gösterileri ile Tahtabacak, Tek Teker Bisiklet, Robot Adam, Sunucu ve Şovmen, Aşuk-Maşuk gibi şovları da izleme imkanı yakalayacak. Palyaçolar, masal ve çizgi film kahramanların animasyonları da her gün alanda dolaşarak çocukları eğlendirecekler.

ÇİZERLERİN GÖZÜNDEN ÇOCUK HAKLARI

Fuarda Çocuk Vakfı’nın gönüllü katkılarıyla “Hakları Yenmiş Çocuklar Fotoğraf Sergisi”nin de açılacağı bilgisini veren Genel Sekreter Yazıcı, “BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin her bir maddesinin 40 farklı tabloda resmedilerek hazırlandığı sergimiz de katılımcıların dikkatine sunulacak. Yine Çocuk Vakfı tarafından Hakları Yenmiş Çocuklarla ilgili hazırlanan kısa filmler fuar alanında gösterime girecek. Ayrıca çizerler 21 Nisan günü fuar alanında olacaklar ve çocuklarla tanışıp, imza günü düzenleyecekler” diye konuştu.

EL İZİ DUVARI

Fuarda yaklaşık 50 metre uzunluğunda el izi duvarının olacağını da kaydeden Genel Sekreter Yazıcı, “Çocuklar sağlığa zararı olmayan boyalarla ellerini boyayıp duvara iz bırakacaklar. Sonra bu duvar oyuncak müzesinde sergilenecek”ifadesini kullandı.

ÇOCUK FESTİVALİNE BAKAN ŞAHİN GELİYOR

23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ülke genelinde yaptığı 'Çocuk Yüzlü Ödüller' anketinde minikler ve büyükler en’lerini seçti. 10 farklı kategoride düzenlenen ankette birinci olanlara ödülleri 21 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te düzenlenecek programla Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından takdim edilecek. Ödül töreni öncesinde Dünya Çocukları Gala programı gerçekleştirilecek.

ÇOCUK YÜZLÜ ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULACAK

Yarışmada ödül almaya hak kazanan isimler ve kategorileri şöyle: Hayat Boyu Onur Ödülü; Mustafa Ruhi Şirin, En İyi Çocuk Edebiyatı Ödülü (Yayınevi); Timaş Çocuk Yayınları, En İyi Çocuk Dergisi; TÜBİTAK Çocuk Dergisi, En İyi Çocuk Kitabı Yazarı; Gülten Dayıoğlu, En İyi Çocuk Kitabı Çizeri; Dağıstan Çetinkaya, En Çocuk Dostu Akademisyen; Prof. Dr. Gülçin Alpöge, En İyi Çocuk İnternet Sitesi; www.trtcocuk.com, En İyi Çocuk Televizyon Programı; Pepe-TRT Çocuk, En İyi Çocuk Radyo Programı; Arkadaşım – Akra Fm, En Örnek Spor Adamı; İbrahim Kutluay ve En İyi Çocuk Sosyal Sorumluluk Projesi; Ülker Çocuk Sinema Günleri.

MODEL GURUBU COŞKUYU ARTIRACAK

Pembe Mezarlık ve Değmesin Ellerimiz adlı parçalarıyla geçtiğimiz yıla damgasını vuran Model grubu da en güzel eserlerini tüm çocuklar için söyleyecek. Bilindiği gibi gurubun Diğer Masallar adlı albümü geniş kitleler tarafından severek dinleniyor.

ÇİN MASALI NEFES KESECEK

Bütün dünyayı gezen ve gittikleri her yerde milyonlarca hayranları tarafından gösterileri nefesleri tutularak izlenen Çin Masalı da dünya çocuklarıyla birlikte olacak. Her biri denge, estetik, sabır, zekâ, uyum ve olgunluğun simgesi akrobatlardan oluşan topluluğun gösterisi çocuklara unutamayacakları heyecan dolu dakikalar yaşatacak.

41 ÜLKE HALK DANSLARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Çocuk Festivaline katılan 41 ülke çocukları milli kıyafetleriyle ülkelerine ait halk oyunları gösterileri sunacak. Sahneye çıkacak olan çocuklar, ülkelerinin renkleriyle geçmişten geleceğe uzanan tarihlerini gözler önüne sürecek.

CAİLLOU VE ARKADAŞLARI MÜZİKAL SHOW MİNİKLERLE

Türk televizyonlarının en beğenilen çizgi kahramanlarından Caillou ve Tarçın gibi karakterler müzikal showlarıyla çocuklarla buluşacak. Çocuklar TV’den izledikleri karakterlerle beraber olmaktan büyük heyecan duyacaklar.

SİNEMA PERDESİ ÇOCUKLAR İÇİN FUARDA AÇILIYOR!..

Neşeli Ayaklar 2, Şirinler, Rio ve Çizmeli Kedi gibi vizyondaki sinema filmleri çocukların beğenisine sunulacak.

DÜNYA ÇOCUKLARI 1. MECLİS’TE

Festival kapsamında dünya çocukları 22 Nisan Pazar günü Cumhuriyetin kurulduğu Ankara’daki ilk meclis binasını ziyaret edecekler. Çocuk Meclisi Başkanı ve meclis üyelerinden oluşan meclise onur konuğu olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek katılacak. Dünya çocukları burada TBMM’nin gündemindeki en öncelikli mesele olan Sivil Anayasa ile ilgili BM Çocuk Hakları Beyannamesi’nden hareketle oylama yapacaklar. Yapılan temsili oylamanın sonuçları TBMM Başkanı’na dünya çocukları tarafından dikkate alınması için takdim edilecek.

BÜYÜK FİRMALAR ETKİNLİĞE SPONSOR OLDU

Diğer yandan festivale Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen firmaları sponsor oldu. Turkcell, Koç Enerji Gurubu (Aygaz - Tüpraş - Opet), Brisa ve Fritolay gibi büyük firmalar 23 Nisan etkinliklerinde çocukları yalnız bırakmayacak.

ÇOCUK TİYATROLARI BİLİNÇLENDİRECEK

İBB Çocuk Tiyatrosu - Karagöz Balıkçı, Tüpraş Çocuk Tiyatrosu – Rikor’u Ararken, KBB Şehir Tiyatrosu – Robinson Dans Öğreniyor, Familia Çocuk Tiyatrosu – Kötü Kral isimli oyunlarıyla çocuklara çevre, tuvalet eğitimi, hayvan sevgisi gibi birçok konuda duyarlılık kazandıracak.

SÜRPRİZ ZİYARETLER

Kocaeli’nde emanet edildikleri ailelerin yanında kalan misafir çocuklar kentin önde gelenleri tarafından ziyaret edilecek. Başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere kent ileri gelenlerinin yapacağı sürpriz ziyaretlerde çocuklara ve kaldıkları ailelere çeşitli hediyeler armağan edilecek.