“Türkiye’ mazlumların umudu, zalimlerin kâbusudur”

Tarih: 13 Mayıs, 2018
a a a

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan, “Fikriyat, Külliyat, Medeniyet” konulu söyleşisine başkalarının kanunlarıyla kendimizi tanımlamanın yanlışlığını ortaya koydu. Kaplan, Müslüman sanatçının eserlerini ibadet olarak açıklayarak” Mimar Sinan Süleymaniye Camisini inşa etmedi ibadetini yerine getirdi. Bizler de kendimize sormalıyız. Bu dünyada ibadetimiz nedir diye. Türkiye’den başka İslam Dünyası’nın kurtarıcısı kalmadı Türkiye’ mazlumların umudu, Zalimlerin kabusudur” dedi.

MEDENİYET KRİZİ
Kuran-ı Kerim Müslümanlara gönderilmiş, ama zihnimizin çağdaş hurafelerle meşgul olabildiğini ifade eden Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan” Aslında iki asırdır bu dünyayı kaybettik. Medeniyet krizi yaşıyoruz. Bu durumu 3 Z ile açıklayabiliriz bu durumu. Birincisi zihnin yitirilmesi. İkincisi Müslümanca yaşayabileceğimiz zeminlerin kaybolması. Üçüncüsü Müslüman zamanının kaybolması.” ifadelerini kullandı.

“MÜSLÜMAN GİRDİĞİ YERE ŞEKİL VERENDİR”
Öncü kuşakları olmayan bir toplumun geleceğinin tehlikeye düşeceğini anlatan Kaplan” İnsanlığın yükünü sırtımızda taşıma sorumluluğuyla ilerleyebiliriz. Müslüman coğrafyasında Mezhep çatışmasını ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Aslında bizde böyle bir çatışma yok. Mezhepleri yok etmeye çalışıyorlar. Bu ülke hepimizin. Müslüman dediğin kişi girdiği yere şekil verendir. Girdiği yerin şeklini alan değil.” dedi.

“BİZ GELİNCE ONLAR GİDECEKLER”
Tarihimizin en zorlu döneminde yaşadığımızı kaydeden Kaplan” İnsanlar ırk üzerinden ötekileştirilemez. İslamofobi son zamanlarda neden arttı. Çünkü biz gelince onlar gidecekler. İslamiyette doğruluk var, hakkaniyet var, iyilik var. adalet var. Türkiye’den başka İslam Dünyası’nın kurtarıcısı kalmadı. Türkiye’ mazlumların umududur, Zalimlerin kabusudur” ifadelerini kullandı. Söyleşiyi AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da takip ederek Yusuf Kaplan’a hediye takdim etti.