Kurtuluş Savaşı kahramanlarının hikâyeleri

Tarih: 11 Mayıs, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenen 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nın Akçakoca Konferans Salonunda yazar İbrahim Ünsal, ‘’Tarih Yazan Kahramanları’’ anlattı. Kara Fatma ve Nene Hatun, Şahin Ağa gibi Kurtuluş Savaşı kahramanlarının kitaplarını yazan Ünsal, her birinin vatanları için gözlerini kırpmadan şehadete koşan kahramanlarımız olduğunu söyledi. Seyit Onbaşı ve Kara Fatma ile ilgili iki kitap yazan İbrahim Ünsal, 18 Mart Çanakkale büyük zaferiyle anılan kahramanımız Seyit Onbaşının büyük taarruz sırasında yaralanarak gazi olduğunu, savaş sonrası da Mustafa Kemal’in Seyit Onbaşıyı köyünde ziyaret ettiğini anlattı. Ünsal, ‘’Atatürk tarafından maaş ve yardım tekliflerini kabul etmeyen, bu vatan için canını ortaya koyan Seyit Onbaşı maalesef yoksulluktan ölmüştür. Zeytin fabrikasında çalışmıştır son zamanlarında” dedi.

KARA LAKABINI ATATÜRK VERDİ
Kara Fatma lakabıyla bilinen Erzurumlu Fatma Seher, Kocaeli bölgesinde kurduğu milis kuvvetiyle milli mücadeleye katkı verir. Kara Fatma’nın günlüklerinden faydalanarak kendisi hakkında kitap yazan Ünsal, kara lakabını gözü karalığı sebebiyle Atatürk’ün verdiğini söyledi. Kara Fatma’da tıpkı Seyit Onbaşı gibi Atatürk tarafından maaş bağlanması teklifini reddetmiştir. ‘Devletim ve vatanım için yaptığım hizmetleri bir karşılık beklentisiyle yapmadım’ der. Maalesef son zamanlarını Darülaceze’de geçirmiş ve vefat etmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvayi Milliye saflarında Ege’de kahramanlıklar gösteren Gökçe Efe, Antep’in düşman işgalinden kurtarılmasında büyük katkıları olan Şahin Ağa’nın o dönem yaptıklarını anlattı.

TOPLUMUN YÜZDE 30’U OBEZ
“Neşterden Kaleme” isimli kitabın yazarı Op. Dr. Ahmet Durukal, “Obezite ve Kurtulma Yolları” konusunda konferans verdi. 22 yıl genel cerrah olarak İzmit Devlet Hastanesi’nde görev yapan Durukal, 42 yıllık meslek hayatından kesitler de aktardı. Op. Dr. Ahmet Durukal, “İstatistiklerde toplumun yüzde 30’u fazla kilolu. Vücut yağ kitlesi toplam kitleye oran olarak fazlaysa obezsinizdir. Vücutta fazla enerji yağ olarak depolanır. Harcadığımız yediğimizden azsa vücut bunu yağ olarak depolar. Vücut kitle endeksi ağırlık bölü boyun metrekaresidir. 25 yukarısı fazla kilolu demektir. 35 ve yukarısı obezdir’’ dedi.