“Kendi kitabımızı okumayı öğrenmeliyiz”

Tarih: 13 Mayıs, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl onuncusunu düzenlediği Kitap Fuarı’na katılan mutasavvıf yazar Ömer Tuğrul İnançer, okumanın önemini anlattı. İnançer, okurlara, “Kendimize değer verip, benliği atıp, kendi kitabımızı okumayı öğrenmeliyiz” dedi.

ÖNEMİMİZİ UNUTUYORUZ
Ömer Tuğrul İnançer Yahya Kaptan Salon’da gerçekleştirdiği söyleşinde, gittiği tüm söyleşilerde okumak konusuna sıklıkla değindiğini anlattı. Bunun nedeninin bizlere öğretilen slogan bilgiler olduğuna işaret eden İnançer, “Bize öğretilen slogan bilgilerin dışında bir şeyler söylemeye gayret ediyorum. Frankfurt Kitap Fuarı’na gittim. ‘Kitap okumayın’ dedim. Herkes ‘bu ne diyor’ dedi. Size de kitap okumayın demeyeceğim. Onun bunun kitabını okumaktansa kendi kitabınızı okumayı öğrenin. Bunu ne yazık ki, kendimizi pek adam yerine koymamaya alıştığımız için yapamıyoruz. Esma-i Hüsna’yı taşıdığımızı, Allahın nefesinden bize ruh üfürüldüğünü, eşrefi mahlûkat olduğumuzu unutuyoruz. Biz kendimize değer vermiyoruz. Kendimize değer verip, benliği atıp, kendi kitabımızı okumayı öğrenmeliyiz” dedi.

İŞE YARAMAYAN BİLGİ YÜKTÜR
Yazar söyleşide, işe yaramayan bilginin yük olduğu yönündeki görüşüne değindi. “Her yere üniversite açtık ama sonuca bakmak lazım” diyen İnançer, “Bildiğimizin ne kadarını yapıyoruz, her doğru bildiğini işleyen biri var mı içimizde. Öyleyse, bir işe yaramayan bilgi bize yük olmaktan başka bir şey değildir. Ayrıca bir de zararı var. Herhangi bir sohbet veya münazarada ‘ben senden üstünüm’ ukalalığına yol açar. Hâlbuki ki bize sorguda, ‘ ne biliyorsun, ne hissediyorsun, ne düşünüyorsun’ diye sormayacaklar. Ama ‘ne yaptın’ diye soracaklar. İtiraf ettirmek için soracaklar” şeklinde konuştu,

MEMLEKETİN MESELESİ SEVGİDİR
“Memleketin meselesi eğitim değil sevgidir” yorumunu yapan İnançer, toplum olarak birbirimizi sevmediğimize dikkat çekti. İnançer, “Okuldayken en başarılı olduğumuz ders en sevdiğimiz hocanın dersi idi. İlim öğrenmenin yolu bile sevgiden geçiyor. Ama biz sevgiyi ortaya koymayı hafiflik olarak görüyoruz” dedi.

SEVGİNİN GIDASI…
Ömer Tuğrul İnançer, sevginin aynı zamanda bir kurum, bir varlık olduğunu ifade etti. Her varlığın bir gıdası olduğunu anlatan İnançer, “Sevginin gıdası da ıshardır yani ortaya çıkmaktır. Sevgiyi söylemek gerekir. Ebedi hayata inanıyoruz. Allah verdiğini geri almaz. İmanı o bize verdi. Her iman sahibi belli bir kefaretin ardından sonra mutlaka cennete girer. Acaba diyenin imanı yoktur. Ebedi hayatımızın garantisi imandır. İman rabbin bir ihsanıdır. İbadette irade tesiri vardır dolaysıyla kabule muhtaçtır” dedi. İnançer söyleşisinin ardından 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okurları için kitaplarını kutladı.