Gölcük, baharı “KO-MEK Vefası” ile karşıladı

Tarih: 25 Nisan, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, sergi açılışlarına Gölcük İlçe Sergisi ile devam etti. Tüm sergi açılışlarında olduğu gibi Gölcük İlçe Sergisi de ortaya çıkardığı el emeği göz nuru eserleriyle göz doldurdu. Sergi açılışında; KO-MEK’in bir süredir üzerinde titizlikle çalıştığı KO-MEK Vefası Projesi’nin tanıtımı yapıldı. İhtiyaç sahibi aile ya da kuruluşlara, KO-MEK kursiyerleri tarafından dikilen ürünlerin gönderilmesi ve bunun yanı sıra yine ihtiyaç sahibi ailelerin evlerindeki küçük onarımların yapılmasını içeren dayanışma projesi, açılışa gelen vatandaşlar tarafından “KO-MEK, vefa kelimesine anlam kattı” sözleriyle karşılandı. Projenin tanıtımı sırasında oldukça mutlu olduğu görülen Başkan Karaosmanoğlu, “KO-MEK kursiyerlerimiz son derece anlamlı bir projeye imza atmışlar. İmece usulü ile ihtiyaç sahiplerine ellerini uzatıyorlar. Bunu Almanya’da, Amerika’da göremezsiniz. Allah tuttuğunuzu altın etsin, Allah sizlerden razı olsun kardeşlerim” dedi.

CİHAN YILDIZ KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ SESLENDİRDİ
Gölcük Kongre Sarayı’ndaki açılış öncesinde, Cihan Yıldız konuklar için birbirinden güzel kahramanlık türküleri seslendirdi. Yıldız’ın okuduğu türküler konuklara duygusal anlar yaşattı.

SERDAR TUNCER SÖYLEŞİSİ İLGİYLE İZLENDİ
Mini konserin ardından gazeteci-yazar Serdar Tuncer, “Osmanlı’da ve İslamiyette Aile Yapısı” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Tuncer ilgiyle izlenen söyleşide, çocuklara konulan isimlerden bahsetti. İsimlerin önemine değinen Tuncer, “Önemli olan iyi bir isim bırakmaktır. Bu yıl yapılan bir istatistikte ortaya çıktı ki, yetmiş bin kişi evladına Ömer Halis ismini vermiş. Peygamber efendimiz ‘çocuklarınıza helal rızık yedirin’ diyor. Üçüncüsü ise güzel örnek olmaktır. Çocuk dediğinizi değil, yaptığınızı yapar. Elinde telefon olan ebeveynin çocuğu da elinden telefonu düşürmez” dedi.

ÇOCUKLARI ORUÇTAN UZAKLAŞTIRMAYIN
Ramazanın geldiğine dikkat çeken Tuncer, çocukların “Oruçluyum” diye üzülmemesi gerektiğini söyledi. Tuncer bu hareketin, çocuğu oruçtan uzaklaştırdığını anlattı. Tuncer, şöyle konuştu: “Peygamber Efendimiz, ‘Hz Ali ilmin kapısıdır’ diyor. Hz Ali ‘çocuğu nasıl yetiştirelim’ diyenlere ‘Doğdu mu’ diye sorar. Doğdu cevabını alınca ‘Çok geç’ der. Yani eğitim daha çocuk doğmadan başlar. Çocuk eğer doğmadan Kur’an sesi duymuşsa Kur’an okur, annesi okumuşsa okur. Biz güzel olursak nesiller, evlatlar güzel olur. Osmanlı bu işi böyle çözmüş, Öğretmişler ve usulünce de yaşatmışlar. Osmanlı’da çarşıda konuşulan dil evde konuşulan dilin aynısıydı. Siz şimdi evde çocuğa bir şey öğretiyorsunuz, çocuk mahallede ya da tv’de başka bir şey öğreniyor. O nedenle çocuklarımıza iyi örnek olmalıyız. Ben dua ederken, “Rabbim, çocuklarım sana kul, peygamberime ümmet, devlete de faydalı olsun diyorum. Bunlar olduktan sonra da çocuğun mesleğinin ne olacağının bir anlamı yok. Yarınların hamur kâğıdı da sizsiniz. Belki şuan aramızdan biri yarının Mimar Sinan’ını, şair Bakisi’ni, Yavuz Sultan Selimi’ni ya da 2028’in Cumhurbaşkanı adayını evinde yetiştiriyor. Çocuklarımızı ‘Bu çocuk bu ülkeyi kurtaracak’ diye yetiştirmeliyiz”.

CEMAL SAFİ USTANIN AŞK ŞİİRİNİ OKUDU
Tuncer söyleşisi sırasında kısa bir süre önce kaybettiğimiz Cemal Safi’yi de andı. Safi’nin son yüzyılda yetişen nadir büyük şairlerden biri olduğunu kaydeden Tuncer, büyük ustanın “Aşk” şiirini okudu. Tuncer, programda ayrıca Yavuz Sultan Selim’in şiirlerinden de örnekler verdi. Tuncer’e, seslendirdiği türkü ve ilahilerle, Cihan Yıldız eşlik etti. Tuncer kendisine verilen teşekkür çiçeğini ise konuklara hediye etti.

AÇILIŞA YOĞUN İLGİ
Tuncer’in söyleşisi devam ederken sergi açılış alanına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu geldi. Açılışa Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük AK Parti İlçe Başkanı İdris Alp, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Gölcük Müftüsü İlyas Öztel, KADEM Kocaeli Temsilcisi Berna Abiş, okul müdürleri, Gölcük İlçe Protokolü, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

35 YIL SONRA KO-MEK’LE YENİDEN
Açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda ilk konuşmayı kursiyerler adına Resim Kursiyeri Sevim Kurdoğlu yaptı. Resim yapmayı 35 yıl önce bıraktığını ancak hayatına KO-MEK’in dahil olmasıyla bu büyük sevgisine yeniden kavuştuğunu anlatan Sevim hanım, “35 yıl önce yarım bıraktığım tablomu da KO-MEK’te tamamladım. Bundan sonra da yeni tablolar yapmaya başladım. Yeteneğimi yeniden kazandım. Bana bu mutluluğu yaşatan KO-MEK’e ve bu imkânı sağlayan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ederim” dedi.

BAŞKAN ELLİBEŞ’TEN KO-MEK TEŞEKKÜRÜ
Açılışta konuşan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük’ün 1999 yılında asrın felaketi olarak nitelenen depremi yaşadığını kaydederek, “Allaha hamdolsun kısa sürede toparlandık. Tabii kaybettiklerimizi geri getirmek mümkün değil ama maddi kayıpları bir bir kazandık. Başkanımızın Gölcük’ün bu hale gelmesindeki katkısı yadsınamaz. Bu katkılardan biri de halk üniversitesi olan KO-MEK’tir . KO-MEK Gölcük halkına önemli katkı sunuyor. Bu çalışma için Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GENÇ YAŞLI HERKES KO-MEK’TE
Açılışta son konuşmayı ise Başkan İbrahim Karaosmanoğlu yaptı. KO-MEK’in kuruluşundan bu yana bir Halk Üniversitesi kimliğiyle hizmet verdiğini kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, “Halk Üniversitemize 70, 80 yaşında abilerimiz, ablalarımız katılıyor ve gençlere örnek oluyorlar. Allah onlardan razı olsun. Çünkü eğitimde, okumanın yaşı ve sınırı yoktur” dedi. Başkan Karaosmanoğlu konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi olarak KO-MEK’e büyük önem verdiklerini ve bu çerçevede gerekli tüm olanakları vatandaş için seferber ettiklerini söyledi. “Vatandaşımız hangi branşta eğitim almak istiyorsa biz de hemen o branşın ekipmanlarını ve usta öğreticisini buluyor ve hizmete sunuyoruz” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Bugüne kadar 500 yüz bin kişiden fazla vatandaşımız KO-MEK’te eğitim almış. Bu bizler için büyük mutluluk. Benim hemşehrilerim her şeyin en iyisine layık. Bu hizmete bundan sonra da devam edeceğiz” dedi. Başkan Karaosmanoğlu sergi açılışlarının kendisine mutluluk verdiğine de değinerek, “Bu sergilerdeki el emeği, göz nuru eserleri görmek bana ayrı bir huzur veriyor. Ortaya çıkan eserler insanın beynini, gönlünü dinlendiriyor. Kursiyerlerimizi, emekleri için tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

KO-MEK BOHÇASI DERYA’YA
Konuşmanın ardından Eylül ayında dünya evine girecek olan KO-MEK kursiyeri Derya Elmas Vardal, KO-MEK Bohçasını, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun elinden aldı. Ahşap Oyma Usta öğreticisi Mustafa Çetinkaya da öğrencileriyle birlikte yaptıkları ahşap oyma rahleyi Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na hediye etti. Başkan Karaosmanoğlu, rahlenin bugüne kadar KO-MEK’ten aldığı en güzel hediye olduğunu belirterek, usta öğretici Mustafa Çetinkaya’ya ve öğrencilerine teşekkür etti.

KO-MEK VEFASI, EMEĞİN ZEKATI
Öte yandan sergi açılışında KO-MEK’in bir süredir üzerinde titizlikle çalıştığı KO-MEK Vefası Projesi tanıtıldı. KO-MEK bu kapsamda, emeğinin zekâtını, imkanları dahilinde, ihtiyaç sahibi kişi ve kuruluşlara yönlendirerek büyük bir vefa hareketine imza attı. Gölcük İlçe Sergi açılışında tanıtımı yapılan proje büyük ilgi gördü. Tanıtımda projenin ilk zekatı verildi. Gölcük Giyim ve Mefruşat Branşı usta öğreticileri ve öğrencileri ürettikleri 41 adet nevresim takımı ve 15 adet tekvando kıyafetini Gölcük Sevgi Evi’nde kalan çocuklara bağışladı. Bu anlamlı bağışı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun elinden, Gölcük Sevgi Evi yetkilileri Nesteren Turan ve Hacer Bardak aldı. KO-MEK Vefası Projesi’nin son derece anlamlı bir yardımlaşma ve dayanışma hareketi olduğuna dikkat çeken yetkililer, proje için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN KARDEŞLERİM
Başkan Karaosmanoğlu da KO-MEK Vefası Projesi ve KO-MEK Bohçası çalışmalarının son derece anlamlı ve önemli çalışmalar olduğunu söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “KO-MEK kursiyerlerimiz son derece anlamlı bir projeye imza atmışlar. İmece usulü ile ihtiyaç sahiplerine ellerini uzatıyorlar. Bunu Almanya’da, Amerika’da göremezsiniz. Allah tuttuğunuzu altın etsin, Allah sizlerden razı olsun kardeşlerim” dedi.

SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Başkan Karaosmanoğlu konuşmaların ardından vatandaşlar, kursiyerler ve protokol üyelerinin katılımıyla sergi açılışını gerçekleştirdi. Gölcük Kongre Sarayı içindeki İlçe Sergisini gezen Başkan Karaosmanoğlu el emeği göz nuru eserleri tek tek inceledi. Kursiyerleri ve usta öğreticileri başarılarından dolayı kutlayan Başkan Karaosmanoğlu KO-MEK’e gösterilen ilgi nedeniyle de mutluluğunu dile getirdi.

KO-MEK VEFASI PROJESİ NEDİR?
Bizi biz yapan yardımlaşma ve dayanışma örneğine en güzel örneklerden biri olan proje, KO-MEK kursiyerlerini ihtiyaç sahipleriyle buluşturmayı hedefliyor. “KO-MEK VEFASI” projesi ile bu projenin amacına uygun olarak belirlenen vatandaşlar veya kurumlara, KO-MEK kurs merkezlerindeki branşlar dikkate alınarak, kıyafet, perde, örtü, evlerine küçük onarımlar (badana, tesisat, elektrik) okullara masa örtüsü, evleneceklere çeyizlik ürünler, yemek vb. destek sağlayarak, kursiyerlerin mahallesine karşı vefasını canlandırarak sosyal bir farkındalık hareketi ortaya koyuluyor.