Fuarda “İnsanlık Hali” konuşuldu

Tarih: 5 Mayıs, 2019
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 11.’sini düzenlediği Kitap Fuarı’nda Türk Psikiyatri eğitim görevlisi- yazar Kemal Sayar ve Erol Göka “İnsanlık Hali” konulu konferansıyla okurlarıyla buluştu. Uluslararası Fuar Merkezi Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta psikoloji üzerine doğaçlama bir sunum gerçekleştirilen iki yazara ilgi büyük oldu. TRT Haber’de “İnsanlık Hali” adıyla program yapan iki yazar söyleşisini birbirlerine karşılıklı sorular sorarak gerçekleştirdi. Erol Göka, Kemal Sayar’ın “Sizi en çok ne mutsuz eder?” sorusuna “Emek verdiğim şeyin karşılığını bulamazsam mutsuz olurum” cevabını verirken “Peki seni ne mutlu eder?” sorusunu ise “Çabam adaletle birleşirse ve istediğim bir şeyi azimle yapma isteği duyuyorsam kendimi de seviyorsam mutlu olurum.”şeklinde cevapladı.

İNSANLARIN YER DEĞİŞTİRMESİ GEREKİR
İnsanların karşılıklı konuşurken kendi zihnindeki eksiklikleri fark edebildiğini söyleyen Kemal Sayar “Biz konuşarak fikirlerimizi tartarız. Toplumun farklı segmenlerindeki insanların arada bir yer değiştirmesi gerekiyor. Yoksa hepimiz kendi sesimizi dinlemekten yorgun düşeriz. Ve kendi görüşlerimize keskin bir inanç duyabiliriz. ”dedi.

DOĞRULAMA ÖNYARGISI
İnsanlarda doğrulama önyargısı olduğunu kaydeden Sayar bunu şöyle açıkladı” Hayata bir pencereden bakıyorum. Eğer bir şey oraya uymuyorsa kabul etmiyorum. Onu önyargılarıma uyumlu hale getiriyorum” Sayar insanın bu iç sesinin çok da farkında olmadan yaptığı yanlışlardan biri olduğunu kaydetti. “Özgüven iyi bir şey ancak en büyük hatalar ben hata yapmam diyen insanlardan çıkar. Hepimiz baştan hayatımıza eksik ve hatalıyız diyerek bakmalıyız.” diye konuştu.

MÜKEMMELLİK DİYE BİR ŞEY YOK
Erol Göka ise insanların belli bir ses aralığını duyduğunu kaydetti. “Çevremizdeki sesleri duymuyoruz. Bu nedenle insan olmak eksik bir şey ve hiçbir zaman tamamlanamayacak bir şey. Eksik doğacağız ve eksik öleceğiz. Mükemmellik diye bir şey olamaz” dedi.

BİRBİRİMİZİ ANLAMALIYIZ
Ramazan ayından örnek veren Göka “Ramazan ayında hepimiz aç olacağız. Aynı imtihanı yaşayacağız. Diğer insanların da bizim gibi olduğunu anlayacağız. Burada tek bir şey kalıyor; birbirimizi anlamak. Biz ise eksiklerimizi en doğru benim diyerek telafi etmeye kalkıyoruz” diye konuştu. Birbirlerine esprili bir şekilde takılan ikilinin mizahi sunumu da dinleyici kitlesinin büyük beğenisini aldı.