Dinlenmeyen evlat, dinlemeyen evlada dönüşür

Tarih: 13 Mayıs, 2018
a a a

10. Kocaeli Kitap Fuarı son gününde Kılavuz Gençlik Sahnesi Sosyolog ve Yazar Ömer Miraç Yaman’ı ağırladı. Dinleyicilerin çoğunluğu annelerden oluşan söyleşide ‘’Aile Bağı Koparsa Madde Bağı Başlar’’ konusu işlendi.
Yapılan bir araştırmada anne babaların çocukları ile kaliteli geçirdiği zaman günlük 7-8 dakika, ben eğer evladıma en az onun (sözde) geleceğine yaptığım yatırım kadar, haftada veya ayda bu vakti ayırmıyorsam, o vakti ayıran birileri mutlaka oluyor.

ÇOCUKLAR ARTIK OKUL KAPISINA TERK EDİLİYOR
Eskiden aileler çocuklarını istemediklerinde cami kapısına bırakırmış diyen Yaman” Şimdi okul kapısına bırakılıyorlar. Görüştüğüm birçok genç diyor ki; hocam anne babalarımız bizi ciddiye almıyor, bize itibar etmiyor. Evlatlarınız bazı kötü davranışlar sergiliyorsa kızmayın, bilin ki sizi kopyalıyorlar. Çocuklarınıza dikkat edin ya babası gibi, ya annesi gibi ya da bir yakını gibi hareket etmeye başlıyor”dedi.

MADDE BAĞIMLISI GENÇLE OLAN ANISI
Sosyolog ve yazar Yaman, “Madde bağımlısı olan görüştüğüm bir genç bana dedi ki; ben liseye giderken eğer babam okuldan eve geldiğimde bir kez bana sarılsaydı, benim sigara içtiğimi kokumdan anlayacaktı. O anlamadığı için ben devam ettim, eğer o anlasaydı belki de başka bir maddeye de başlamayacaktım. Evlatlar diyor ki hocam çok koştum babamın peşinden benimle ilgilenmedi, şimdi o benim peşimden koşuyor. Evlatlarımızla ilgilenelim, dinleyelim” diyerek ailelere tavsiyelerde bulundu.

ÇOCUKLARINIZI DIŞARIDA BİNLERCE SEVGİ SİMSARI BEKLİYOR
Söyleşisinde hadislere de yer verenYaman, ‘’Hz. Peygamberimiz ashabıyla otururken bir grup bedevi geliyor ve bedevilerden bir tanesi diyor ki ’Siz çocuklarınızı öper misiniz, peygamberimiz evet diyor, bedevi diyor ki vallahi biz çocuklarımızı öpmeyiz. Peygamberimiz Efendimizin cevabı ise; Allah sizin gönlünüzden merhameti söküp aldıysa biz ne yapalım’’ olmuştur. Allah gönlünüzden merhameti almadan çocuklarınıza sarılın. Öpülmeyen, sevilmeyen evlatlarınızı sevmek için dışarıda binlerce sevgi simsarı hazırda bekliyor” dedi.

ÇOCUKLARINIZA EL DE SÖZ DE KALDIRMAYIN
Evlat muhabbet bekler yaş kaç olursa olsun” diyen Yaman” Gençler diyorlar ki; bu anneler babalar bizi neden dövüyorlar? Biz ne yapıyoruz diyorlar. Bakın haberiniz olsun, iki türlü dövmek vardır, dışarıdan ve içeriden dövmek. Dışarıdan dövmek el ile olur, İçeriden dövmek söz ile olur. Ben hem içinde hem dışında morluğu olan çok genç dinledim. Bir bardak için, bir tabak için kötü söz söylemeyin çocuklarınıza, eğer bunlar için ağzımızdan kötü söz çıkıyorsa yanlış olan bir şey var demektir. Evladınıza el kaldırmayın, söz de kaldırmayın Allah rızası için” diyerek söyleşisini tamamladı.