Kırsal alanlar kirlilikten kurtarılıyor

Tarih: 23 Aralık, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, köylerin atık sularını arıtarak çevre kirliliğinin önüne geçen ve Türkiye’ye örnek olan modüler atıksu arıtma tesisi yatırımlarını sürdürüyor. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, inşaat çalışmaları devam eden İzmit Hakkaniye ve Derince Çavuşlu Modüler Atıksu Arıtma tesislerini yerinde inceledi.

ATIKSU ARITMA ORANI YÜZDE 99’A ÇIKACAK

Kocaeli genelinde 13 adet atıksu arıtma tesisi işleterek atıksu arıtma oranını yüzde 95’e çıkaran İSU, bu oranı yüzde 99’a çıkaracak yatırımlarına devam ediyor. Kandıra ve Cebeci’de merkezi arıtma tesislerinin inşaatını sürdüren Kurum, köylerde yaptığı altyapı çalışmalarının ardından tesisler de inşa ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Kurum mühendisleri tarafından projelendirilen Kandıra Bağırganlı Modüler Atıksu Arıtma Tesisi’nden sonra bu yıl içerisinde Karamürsel Valideköprü ve İzmit Akmeşe bölgelerinde iki adet yeni tesis daha inşa ederek işletmeye aldı.

BAYRAM: TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN PROJELER YAPIYORUZ

Her biri 10 km çapındaki bölgelere hizmet veren modüler atıksu arıtma tesisi İzmit Hakkaniye ile Derince Çavuşlu köylerinde inşa ediliyor. Genel Müdür İlhan Bayram, yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük ve Planlama, Yatırım ve İnşaat Daire Başkanı Alaaddin Alkaç ile birlikte tamamlanma aşamasına gelen tesisleri inceledi. Yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Genel Müdür Bayram, tesislerin 3 ay gibi kısa bir sürede inşa ettiklerini söyledi. İSU mühendisleri tarafından projelendirilen bu tesisler ile köylerin atık sularının arıtılarak çevre kirliliğinin önüne geçtiklerini vurgulayan Genel Müdür, “Çevreye ve insana verdiğimiz önemden dolayı Türkiye’ye örnek olacak modüler atıksu arıtma tesisleri inşa ediyoruz. İşlettiğimiz üç adet tesisin ardından iki adet tesisin de inşaatını tamamlamak üzereyiz. Hedefimiz devam eden arıtma tesislerinin inşaatlarını tamamlayarak Kocaeli’nde atıksu arıtma oranını 2012 yılında yüzde 99’a çıkarmaktır. Bunun için yatırımlarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.”dedi.

İZMİT, DERİNCE VE KÖRFEZ’İN KÖYLERİNE HİZMET VERECEK

İzmit Hakkaniye’de yapılan tesis 600 nüfusun atıksuyunu arıtacak kapasitede olacak ve Hakkaniye, Böğürgen, Kaynarca, Kul Mahmut, Şahinler, Bulduk, Fethiye, Çağırgan, Süverler, Gökçeören, Nebihoca, Sarışeyh ve Kısalar köylerinin atıksularını arıtacak. Derince ilçesine bağlı Çavuşlu bölgesinde ise 1.800 nüfusun atıksuyunu arıtacak olan tesis ise Derince ve Körfez İlçelerine bağlı Kaşıkçı, Himmetli, Çavuşlu, Cumaköy, Karagöllü, Toylar, Geredeli, Tahtalı, Dikenli, Tepemanayır, Hatipler, Ahatlı, Duraklı, Elbizli, Alihocalar, Kargalı, Yağcılar, Kutluca, Osmanlı, Sevindikli, Karayakuplu, Çıraklı, Şemsettin, Naipköy, Elmacık, Kalburcu, Belen, Dereköy ve Sipahiler’in atıksularını arıtacak. İSU, Kandıra Akçaova ve İzmit Sucuali bölgelerinde de modüler atıksu arıtma tesisleri inşa edecek.