İSKİ Yöneticileri İsu Kullar Çamur Yakma Tesisini İnceledi

Tarih: 5 Mart, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli’nde işlettiği 22 adet atıksu arıtma tesisi ile yüzde 99 oranında atıksuyu arıtan İSU Genel Müdürlüğü, arıtma sonucu çıkan yılda 65 bin ton üzerindeki çamuru da çimento fabrikasında bertaraf ediyor. Yılda yaklaşık 11 milyon lira çamur yakma bertarafı için harcama yapan İSU, işlettiği Başiskele Kullar ile Gebze Atıksu Arıtma Tesislerinde çamur yakma ve enerji üretim tesisi inşa ediyor. Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan Gebze Çamur Yakma Tesisinin imalat çalışmalarını sürdüren İSU, Kullar Çamur Yakma Tesisini de tamamladı. İşletmeye alma çalışmaları devam eden Kullar Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanal İdareleri tarafından yerinde inceleniyor.

İstanbul’da Çamur Yakma Tesisi kurmak için çalışmalar yapan İSKİ Genel Müdürlüğü, Kullar Çamur Yakma Tesisinde incelemeler yaptı. İSU yetkilileri tarafından İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş,bazı Daire Başkanları ve uzman yöneticilere tesis hakkında bilgi verildi. Tesisi beğenen İSKİ yöneticileri, tesisin hayırlı olması dileklerinde bulunarak, inceleme imkânı sağladıklarından dolayı İSU’ ya teşekkür ettiler.

KULLAR ÇAMUR YAKMA TESİSİ
Başiskele Kullar Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, 95 Ton/Gün kapasiteli olarak inşa edildi. 17 milyon liraya mal olan tesiste 1 MW toplam elektrik üretimi yapılacak. Yıllık elektrik satışından 2,4 milyon lira, çamur yakmadan da 3,8 milyon lira gelir elde edilecek. Tesis, inşaat maliyetlerini 6 yılda amorti edecek.