Hürriyet Caddesi’ne ve Eren Cami önüne Parkomat hizmeti

Tarih: 28 Ocak, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

UKOME’nin aldığı karar doğrultusunda İzmit İlçesi Hürriyet Caddesi ile Eren Camii-Perşembe pazarı kavşağı arasına parkomat uygulaması getiriliyor. Daha önce tek yön olan Hürriyet caddesinde kontrolsüz araç parklarının önlenememesi, denetimin yapılamaması ve vatandaşların şehir merkezindeki kurumlara ve alışveriş yapmak için park olanağı sağlanması için parkomat uygulamasına geçilmesi kararı alındı. Uygulama 1 Şubat Perşembe günü itibariyle hizmete alınacak.

HÜRRİYET CADDESİNDE YENİ UYGULAMA

Parkomat uygulamasına geçilmek istenen hürriyet caddesinde, 2017 Mayıs ayında UKOME’nin aldığı kararla batı-doğu istikametinde tek yönlü olan araç trafiği doğu –batı istikametinde tek yöne çevrilmişti. Hürriyet caddesinde park yasağı olmasına rağmen günlerce araç yerinde kalan araç parklanmaları önlememekle birlikte denetimi de mümkün olmuyordu. Vatandaşların şehir merkezindeki kamu kurumlarına veya alışveriş için aracıyla park etme olanağı sağlanması amacıyla belirtilen caddelerde parkomat uygulamasına geçiliyor. Hürriyet Caddesi’nin Okul Geçidi Sokak’tan Eski Hamam Sokak kesişimine kadar olan bölümde caddenin sol tarafına 60 araçlık parkomat uygulaması getiriliyor. Hürriyet Caddesi üzerinde BİM karşısı, Garanti Bankası karşısı ve Kapanönü Sokak karşısına motosiklet parkı tahsis edilmesi kararlaştırıldı.

YENİ ENGELLİ PARK YERLERİ

Öte yandan Hürriyet Caddesinde 15’te 1 oranında olmak üzere 4 araçlık engelli park yeri olması kararlaştırıldı. Hafız Binbaşı Caddesi ile Gazanfer Bilge Bulvarı arasında ( eren cami önü) caddenin sağ tarafına 10 araçlık (1 araçlık engelli park yeri olmak üzere) parkomat uygulaması getiriliyor.

ENGELLİ ARAÇLARI 3 SAATE KADAR ÜCRETSİZ

UKOME engelli vatandaşların araç park etmeleriyle alakalı da birtakım kararlar aldı. Buna göre; Engelli aracı olup aracın engelli tarafından kullanılması veya engelli aracın refakatçisi kullandığında, engellinin de araç içerisinde olması halinde engelli park yerine 3 saate kadar ücretsiz park edebilecekler. Engellilere tahsis edilen park yerinde park halindeki engelli araçları, başka engelli araçların hizmet almasının engellenmemesi amacıyla 3 saat sonunda her saat için bir saat ücret tarifesine tabi olacaklar. Engelli araçları, tahsis edilen engelli park yeri haricindeki bölümlere park ettiğinde ise ücret tarifesine tabi olacaklar. Daha önceki uygulamada parkomatlarda 3 saatten fazla kalan engelli araçları 3 saatin sonunda çekiliyordu. Yeni uygulamaya göre 3 saatten sonraki parklarda araçlar çekilmeyecek ve her saate bir saat ücret tarifesi uygulanacak. Parkomat uygulamalarında ilk 15 dakika ücretsiz uygulaması bütün peronlarda ve araçlar için uygulamaya devam edecektir.

PARKOMAT HİZMETİNİN AMACI

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri parkomat uygulamasının asıl amacının kısa süreli ve acil parklanma ihtiyacının karşılanması olduğunu ifade etti. Yetkililer yol üzeri parkomatlı otopark alanı diye adlandırılan park alanlarının, trafik yoğunluğunu azaltmak, yaşam kalitesini artırmak, park alışkanlıklarını düzenlemek ve otopark arama sürelerini azaltmak amacıyla kullanılması gerektiğini kaydetti. Büyükşehir yetkilileri parkomat hizmeti ile gürültü, ses ve çevre kirliliğinin azaltıldığını, yanlış parklanma yapılarak cadde ve sokakların işgal edilmesinin önlendiğini, kısa süreli park etmek isteyen vatandaşlar için daha rahat park etme imkânı sunduğunu, park yeri ararken oluşan zaman ve yakıt israfının önüne geçildiğini kaydetti. Yetkililer ayrıca vatandaşların uzun süreli parklama için kapalı ya da açık otoparklar veya Milli İrade Meydanı, Sahil Otoparkı gibi ücretsiz otoparklarını kullanmalarının daha uygun olacağını hatırlattı.