Hayalimizdeki kütüphane geliyor

Tarih: 22 Aralık, 2010
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kütüphanelerin kullanımını artırmak ve insanları kütüphanelere çekebilmek amacı ile “Hayalimdeki Kütüphane” isimli projeyi hayata geçiriyor. Kütüphanelerin çağın gereksinimlerine uygun hale getirilmesini amaçlayan proje için Almanya ve İngiltere’den gelen yetkililer ile Sekapark Otel’de bir koordinasyon toplantısı düzenlendi.

KÜTÜPHANELER ÇAĞA AYAK UYDURACAK

Kütüphanelere gitme oranının gitgide azaldığı günümüzde kitap okuma oranı da aynı paralelde azalmakta. Bilgiye ulaşmakta ve kişinin gelişiminde en önemli kaynaklar olan kitapların Kocaeli’de daha fazla okunmasını sağlamak amacı ile Büyükşehir önemli projeler üretti. Şu anda iki ilçede hizmet veren ve önümüzdeki dönemlerde 12 ilçede de kurulması planlanan Bilgi Evleri çocukların boş zamanlarını iyi değerlendirmesini sağlarken vatandaşların kütüphaneleri daha sık kullanmaları için yeni bir proje daha hayata geçiriliyor.

İLK TOPLANTI YAPILDI

Hayalimdeki Kütüphane isimli proje Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor. Kocaeli ve ortak ülkeler olan İngiltere ile Almanya’da seçilecek bir kütüphanede vatandaşların ilgisini çekecek düzenlemelerin yer aldığı projenin ilk koordinasyon toplantısı Sekapark Otel’de yapıldı. Toplantıda proje kapsamında gerçekleştirilmesi düşünülen faaliyetlerin planlanması ve deneyim paylaşımı faaliyetleri görüşüldü.

İNGİLTERE VE ALMANYA ORTAK ÜLKE

Toplantıya Almanya’dan Öğrenen Bölgeler Proje Yönetimi Danışmanı Dr. Jutta Thinesse-Demel, İngiltere’den en iyi kütüphane seçilen Clayport Kütüphanesi‘ni temsilen kurum müdürleri Geoff Pratt ile Jeannete Stephenson ve Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkan Yardımcısı Nebi Güdük, AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü çalışanları Zeynep Yurtoğlu Tetik, Muzaffer Sabur, Aysun Sabur ve Fatih Durmuş katıldı.

EN İYİ UYGULAMALAR BELİRLENECEK

2 yıl sürecek proje kapsamında Kocaeli’den sonra İngiltere ve Almanya’da da koordinasyon toplantıları yapılıp örnek uygulamalar belirlenecek. Dünyadaki kütüphanelerden en iyi örnekler belirlenerek bir kitap haline dönüştürülecek. Ayrıca ortak ülkelerde eş zamanlı okuma günleri düzenlenecek.

Proje T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi bünyesindeki Eğitim ve Kültür Hayat Boyu Öğrenme Programı Fonları tarafından destekleniyor.