Halkevi Meydanında Ramazan etkinlikleri devam ediyor

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Ramazan`ın ikinci gününde Halkevi Meydanı`nda yine birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirilirken, Ramazan Çadırı`nda verilen iftar yemeklerine vatandaşların ilgisi ilk günkü gibi yoğundu.

İFTAR ÇADIRINA İLGİ ÇOK FAZLA

İftar yemeğine aşırı ilgi olması ve çadırın içinde yer kalmaması nedeniyle, yetkililer çadır dışına da masa kurdu. Buna rağmen birçok vatandaş iftar saatinde kendine yer bulamadı. İftarını tamamlayan vatandaşların çadırdan çıkmasının ardından, dışarı kalanlar da sırayla yemeklerini alıp içeri girdi. Yemeğin ardından çadır solonu temizlendi ve Teravih namazının ardından başlayan programlara hazır hale getirildi.

“KELOĞLAN İLE DEV”, “TÜRKÜLERLE ANADOLU”

Çocuk eğlenceleriyle başlayan programda ilk olarak “Keloğlan ile Dev” adlı müzikal oyun sergilendi. Bu oyunu sadece çocuklar değil, büyükler de ilgi ile izledi. Ardından yarışmalar, halk oyunları gösterileri ve “Türkülerle Anadolu” programına geçildi. Türk Halk Müziği sanatçısı Osman Akbulut tarafından seslendirilen türkülere, gitarda Yakup Güner, nefesli kavalda Sedat Kement ve bağlamada Bülent Balon eşlik etti. Programlar saat 23.00 itibariyle sona ererken, Ramazan Sokağı`nda dolaşmayı tercih edenler standlarda sergilenen ürünleri inceledi, alışveriş yaptı.

HÜSREVOĞLU KONFERANS VERDİ

Çadır programlarının devam ettiği saatlerde İzmit Halk Eğitim Merkezi Salonu`nda Bilim Kültür Sanat Derneği tarafından “Hat Sanatı ve Sergisi” adlı konferans gerçekleştirildi. Ünlü hat sanatçısı Ali Hüsrevoğlu tarafından sinevizyon gösterisi eşliğinde sunulan konferansı çok sayıda vatandaş takip etti. Ali Hüsrevoğlu ise konferansta, gençlerimizin milli sanatlara yeterince sahip çıkmadığını belirterek, medeniyetimizi korumak için milli sanatlara değer vermemiz gerektiğini vurguladı.

HAT SANATINDA DÜNYA LİDERİYİZ

Hüsrevoğlu, “Hat sanatında dünya lideriyiz. Bu konuda dünyada bizimle yarışacak ülke yok. Ama gençlerimizin bu konulara ilgisi fazla denemez. Geçmişine değer vermeyen toplumlar ilerleyemez. Geçmişimize, sanatımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Hüsrevoğlu ayrıca, Fuzuli`yi, Mehmet Akif Ersoy`u, Yahya Kemal`i anlamayan bir Türk genci bile bulunmaması gerektiğini kaydetti.