Dilovası’nı ayağa kaldırıyoruz

Tarih: 22 Aralık, 2010
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TRT Haber kanalında yayınlanan Merkez Haber programına katıldı. Dilovası’nda yaşanan çevre kirliliğine yönelik tedbirlerin ele alındığı programda Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Büyükşehir olarak Dilovası’nı kucakladık, sorunların çözümü için dört koldan çalışıyoruz. Dilovası’nı ayağa kaldırıyoruz’’ dedi.

TRT HABER’E KONUK OLDU

Başkan Karaosmanoğlu, TRT Haber’de yayınlanan Elif Akkuş’un hazırlayıp sunduğu Merkez Haber programına konuk oldu. Saat 15.10’da başlayan programda Dilovası’nda yaşanan çevre kirliliğine yönelik alınan tedbirler ve bugün gelinen nokta değerlendirildi. AK Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu Başkanı Eyüp Ayar da, programa Ankara stüdyolarından katıldı.

SANAYİ İLE YERLEŞİM İÇ İÇE

Programın başında 2006 yılında bölgede yapılan araştırmalar ve bugün gelinen nokta karşılaştırmalı olarak ele alındı. Aradan geçen zamanda çok önemli çalışmalar yapıldığının ifade edildiği programda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Adeta bir çanağı andıran coğrafi yapısıyla Dilovası, sanayi ile yerleşimin iç içe olduğu bir yer. Burada ağır sanayi yoğunluklu. Yıllar öncesinde Dilovası’nda arıtma tesisi yoktu, alt yapı yoktu, fabrikaların bacalarında filtreler yoktu’’ hatırlatmasını yaptı.

DİLOVASI’NDA TÜRKİYE’YE ÖRNEK TESİS

Büyükşehir olarak Dilovası’nı kucakladıklarını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili diğer kurumlarımızla Dilovası için dört koldan çalışıyoruz. Aradan geçen zamanda yüzde 50 oranında iyileşme olduğunu söyleyebilirim. Sanayicilerimizle de sık sık bir araya geliyoruz. Onlara diyoruz ki; Biz sizin önünüzü açacağız, ama siz de havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeyeceksiniz. Sanayicilerimiz de bu konuda artık çok duyarlı. Dilovası’nda sanayicilerimizle Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza attık. 25 milyon dolar yatırımla sanayicilerimizin yaptığı atık su arıtma tesisine biz Büyükşehir olarak müşteri olduk. Dilovası’na 25 kuruş harcamadan sanayi ve evsel atıklar için arıtma tesisi yaptık’’ bilgisini verdi.

İKİ ADET KAVŞAK YAPILACAK

Dilovası’nda yeşillendirmeye ve ağaçlandırmaya öncelik verdiklerini, alt yapıyı elden geçirdiklerini hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, 2011 yılı içinde yine sanayicilerin katkısıyla 2 adet kavşağın da yapımın tamamlanacağını söyledi. Dilovası’nın sorunlarını ve ihtiyaçlarını çok iyi bildiklerini hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yaptığımız çalışmalarla Dilovası’nı ayağa kaldırıyoruz. Dilovası’nı sağlıklı ve yaşanabilir bir hale getiriyoruz. Bundan 2-3- yıl sonra şu andaki eksiklerin de birçoğu giderilmiş olacak’’ şeklinde konuştu. Programa Ankara’dan katılan Ayar da, TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları ve tespitleriyle ilgili bilgi verdi.