Demirciler Konağı’nın iç işleri yapılıyor

Tarih: 26 Şubat, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dilovası Demirciler Mahallesi’ndeki, mahalleyle aynı adı taşıyan tarihi konağı yeniden inşa ediyor. Geçmişle bugün arasında bir köprü olan tarihi yapı, rekonstrüksiyon uygulamalarıyla hayat buluyor. Rekonstrüksiyon projesiyle tamamen yeniden oluşturulan tarihi yapı, tamamlandığında diğer tarihi dokular arasındaki yerini alacak.

İÇ YAPI ÇALIŞMALARI
Dilovası Demirciler Mahallesi’nde bulunan ve bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmiş yapı Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yenileniyor. Yapının iç duvarlarında alçı sıva imalatına devam ediliyor. Dış cephede ahşap yalı baskı kaplama imalatı ise tamamlanıyor. Yapının tavanlarında ahşap kaplama imalatı gerçekleştiriliyor. Gömme dolap ek duvarlarının imalatı da tamamlanıyor.

ÜÇ KATLI
Demirciler Konağı olarak bilinen tarihi ev aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. Üç katlı yapının taban alanı yaklaşık 190 metrekare. Yapının zemin katı ahır, samanlık ve kiler olarak kullanılıyordu. Üst katlarda ise 4 oda ve 2 sofa bulunuyor. 1851 yılında yapılmış olan konak uzun süredir kullanılmadığından bakımsızlıktan dolayı üst katları çökmüş durumdaydı. Bu nedenle yapı aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor.

KALEM İŞİ BEZEMELER
19.yüzyıl Osmanlı mimari örneği sergileyen yapı kalem işi bezemelerle de dikkati çekiyor. Yapı içindeki kalem işi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli’deki tek örnek olma özelliğini taşıyor. Yapıdaki bu örneklerin yer aldığı bazı malzemeler dikkatlice söküldü. Konağın yapımı tamamlanınca bezemeli eşyalar tekrar yerine konulacak.