Darıca’ya dev atıksu kolektör hattı

Tarih: 13 Ekim, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Gebze, Darıca ve Çayırova ilçelerinin atık sularını arıtacak Gebze Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatını tamamlayarak faaliyete alan İSU Genel Müdürlüğü, Darıca ilçesinin atık sularını toplamak ve arıtma tesisine bağlamak için dev sahil kolektör hattı yapıyor. Deniz kotunun altında boru döşeme çalışmaları süren proje kapsamında mikro tünel de yapılacak.

ATIKSULAR GEBZE ARITMAYA BAĞLANILACAK

Kocaeli’nde 13 adet biyolojik atıksu arıtma tesisi işleten İSU, il genelinde atıksu arıtma oranını yüzde 91 seviyesine çıkardı. Üç ilçede toplam 677 bin nüfusun atık sularını arıtacak olan Gebze atıksu arıtma tesisini de geçtiğimiz aylarda işletmeye alan Kurum, Darıca ilçesine bağlı Piri Reis ve Cami mahalleri ile sahil bölgesinin kanalizasyon altyapısını yenilemek ve arıtma tesisine bağlamak için kanalizasyon şebekesi ile sahil kolektör hattı inşaatı çalışmalarını sürdürüyor.

MİKRO TÜNEL YAPILACAK

Geçtiğimiz Mayıs ayında inşaat çalışmaları başlayan proje kapsamında iki mahalle ile sahil bölgesinin sağlıklı ve fenni altyapıya kavuşturmak için 16 bin 202 metre uzunluğunda kanalizasyon şebeke hattı yapılacak. Ayrıca, atıksuları arıtmaya iletmek için de 822 metre mikro tünel yöntemi ile olmak üzere toplam 2 bin 391 metre kanalizasyon kolektör hattı inşa edilecek.

DENİZİN ALTINA BORU DÖŞENİYOR

Atıksuları arıtma tesisine aktarmak için Marmara denizinin Bayramoğlu sahilinde kolektör hattı inşaatı yapılıyor. Deniz kotunun altında, ıslak ve kum zeminde yapılan çalışmada 1400 mm çapındaki koruge boruların döşenmesi için çelik kazıklar ile palplanş yapılıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 600 metre atıksu kolektör hattı imalatı yapıldı. Atıksu şebeke yenileme çalışmalarında ise Piri Reis ve Cami mahallesinde toplam 10,5 km uzunluğunda kanalizasyon şebekesi yenilendi. Ayrıca, proje kapsamında yer alan mikro tünel için 11 adet giriş bacasının 2 tanesinin fore kazık çalışmaları da yapıldı.

7.5 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

Bölgeyi sağlıklı bir altyapıya kavuşturacak ve atık suları arıtma tesisine bağlayacak olan projenin önümüzdeki yılın Nisan ayında tamamlanması hedefleniyor. Proje, 7,5 milyon TL’ye mal olacak.