Büyükşehir’den Uluslararası Sürdürülebilir Ulaşım Sempozyumu

Tarih: 3 Nisan, 2011
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşım sorunlarına çözümler üretmek ve sürdürülebilir ulaşım hakkında farkındalık yaratmak amacıyla 6‐8 Nisan 2011 tarihinde Kartepe Green Park Otel’de Sürdürülebilir Ulaşım Sempozyumu’nu düzenleyecek.

ULAŞTIRMA BAKANI SOLUK DA KATILACAK

Kent içi ulaşımdaki sıkıntıları çözmek için büyük çaba sarf eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ev sahipliğinde yapılacak olan sempozyuma Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Dr. Kadir Topbaş ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca da konuşmacı olarak katılacak.

ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN GELECEKLER

Türkiye Belediyeler Birliği ve EMBARQ Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi’nin katkılarıyla yapılan uluslararası etkinliğe Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Kolombiya, Meksika, Portekiz ve Türkiye’den konuşmacılar katılacak.

6 OTURUM YAPILACAK

Sürdürülebilir Ulaşım Sempozyumu’nun amacı nüfusu 95 bin ve üzerinde olan yerel yönetimlerin kent içi ulaşım konusunda sürdürülebilir bir vizyon geliştirmelerine yardımcı olmak ve sürdürülebilir ulaşımla ilgili Türkiye’deki farkındalığı arttırmak. Sempozyum toplam 6 oturumdan oluşacak olan sempozyumda öncelikle sürdürülebilir ulaşım vizyonu oluşturan kentlerin değişim süreçleri adım adım anlatılacak ve bu süreçler boyunca karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların üstesinden nasıl gelindiği katılımcılarla paylaşılacak.

UZMANLAR BİLGİLERİNİ AKTARACAK

Toplu taşıma, motorsuz taşımacılık, yaya ulaşımı, ulaşım entegrasyonu, ulaşım projeleri finansmanı ve ulaşımın çevre ve sağlık üzerindeki etkileri konularında uzman olan konuşmacılar, başarıyla uygulanan projelerden örnekler vererek sürdürülebilir ulaşım çözümleriyle ilgili katılımcıları bilgilendirecekler.

1. OTURUM

Dr. İsmail Hakkı Acar – Kocaeli B.B.

Sibel Bülay – EMBARQ

Nicholas Bromley – Londra, İngiltere

Michael Glotz-Richter – Bremen, Almanya

2. OTURUM

Prof.Dr. Gökmen Ergün – Boğaziçi Üniversitesi

Bruno Corbucci – Roma, İtalya

Gudrun Uranitsch – Graz, Avusturya

Dr. Hayri Baraçlı – İstanbul

3. OTURUM

Yrd. Doç. Dr. Emine Yetişkul – ODTÜ

Sabine Herms – Kassel, Almanya

Alexandre Blaquiere – Toulouse, Fransa

Tom Godefrooij – Rotterdam, Hollanda

Pedro Mota Pereira – Porto, Portekiz

4. OTURUM

Doç. Dr. Metin Şenbil – Gazi Üniversitesi

Dr. Dario Hidalgo – Bogota – Kolombiya

Yorgos Voukas – Mexico City, Meksika

Remco Suk – Amsterdam – Hollanda

5. OTURUM

Prof. Dr. Güngör Evren

Defne Ateş – İstanbul

David Willecomme – İstanbul

Av. Dr. Ahmet Keşli – İstanbul

6. OTURUM

Prof. Dr. Mehmet Karaca

Doç. Dr. Tayfun Kındap – İTÜ

Doç. Dr. Alper Ünal – İTÜ

Rochelle Sobel – Washington DC, ABD

KATILIMCILAR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

Adana, Eskişehir, Konya, Ankara, Gaziantep, Mersin, Antalya, İstanbul, Sakarya, Bursa, İzmir, Samsun, Diyarbakır, Kayseri, Erzurum, Kocaeli

NÜFUSU 95 BİN ÜZERİ İL BELEDİYELERİ

Adıyaman, Elazığ, Ordu, Afyonkarahisar, Erzincan, Osmaniye, Ağrı, Giresun, Rize, Aksaray, Hatay, Siirt, Amasya, Isparta, Sivas, Aydın, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Balıkesir, Karabük, Tekirdağ, Batman, Karaman, Tokat, Bolu, Kırıkkale, Trabzon, Çanakkale, Kırşehir, Uşak, Çorum, Kütahya, Van, Denizli, Malatya, Yalova, Düzce, Manisa, Zonguldak, Edirne, Niğde,

NÜFUSU 95 BİN ÜZERİ İLÇE BELEDİYELERİ

Alanya, Siverek, Tarsus, Ereğli Zonguldak, Bandırma, Ereğli Konya, Lüleburgaz, Turgutlu, Nizip, Cizre, Kızıltepe, Salihli, Akhisar, İnegöl, Polatlı, Ceyhan, İskenderun, Nazilli, Çorlu