‘’Uluslararası Orhan Gazi Sempozyumuna tüm halkımızı davet ediyorum’’

Tarih: 8 Mart, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Yesevi Ocağı Eğitim ve Kültür Sanat Derneği Başkanı Eren Elmalı ve yönetimi makamında konuk etti. Kocaeli’nin adeta tarih külliyatının oluştuğu sempozyumların beşincisinin bu yıl “Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- V” adıyla 9-11 Mart tarihleri arasında Başiskele The Ness Hotel’de yapılacağını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “208 akademisyenin 160 tebliğ sunacağı sempozyuma bu yıl 65 profesör, 25 doçent ünvanlı akademisyende katılacak. Çok verimli geçeceğine inandığım Uluslararası Orhan Gazi Sempozyumuna tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

“STK’LARIN BU SEMPOZYUMA İLGİ GÖSTERMESİNİ ÖNEMSİYORUM”
Kocaeli’nin kurucu şahsiyetlerini yeni nesillerle buluşturarak, millî ve manevî değerlere dayalı bir tarih şuuru oluşturmak hedefiyle çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli Yesevi Ocağı gibi sivil toplum kuruluşlarımızın bu sempozyuma ilgi göstermesini çok önemsiyorum. Bu noktada Uluslararası Kocaeli Tarih ve Kültür Sempozyumlarıyla geçmişimizin kodlarına yolculuk ediyoruz. İlki Gazi Akça Koca, ikincisi Kara Mürsel Alp, üçüncüsü Gazi Süleyman Paşa ve dördüncüsü Çoban Mustafa Paşa ile ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz sempozyumlarımıza bu yıl Orhan Gazi ile devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“TARİH VE KÜLTÜR, EKONOMİK GELİŞMİŞLİK KADAR ÖNEMLİDİR”
Dünyadan ve ülkemizden saygın üniversite ile akademisyenlerin katılacağını da dile getiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sempozyum kapsamında 9 Mart Cuma günü İzmit Orhan Gazi Camii’nde Orhan Gazi ve şehitlerimiz okutulacak mevlit okutacağız. Cuma namazının ardından lokma ve Osmanlı şerbeti ikram edeceğiz. Yine Fevziye Camii’nde de namaz çıkışı lokma ve Osmanlı Şerbeti dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bugünkü pencereden baktığımızda tarih ve kültür, ekonomik gelişmişlik kadar önemli olduğunu da belirtmek isterim. Geçmişimizi gelecek nesillere anlatacak olmamız bizlerin çok önemsemesi gereken bir durumdur. Büyükşehir Belediyesi olarak buna çok önem veriyoruz” ifadelerini sarf etti. Kocaeli Yesevi Ocağı Eğitim ve Kültür Sanat Derneği Başkanı Eren Elmalı ve yönetime çalışmalarında başarılar dileyen Karaosmanoğlu, “Faydalı işte her zaman yanındayız. Rabbim sizlere gençlere güzel hizmetler etmeyi nasip etsin” dedi. Görüşme yapılan fikir alışverişinin ardından sona erdi.