Karaosmanoğlu “Ailenin mimarı annedir”

Tarih: 3 Mart, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları tarafından projelendirilen Aile Okulu’nun onuncu dönem final ve sertifika dağıtım töreni Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun katıldığı son dersle tamamlandı. Aile kavramının önemine değinen Başkan Karaosmanoğlu, “Ailenin mimarı annedir. Anne ne kadar sağlıklı, güçlü olursa, aile de ulus da o kadar güçlü olur” dedi.

KURSİYERLERİ YİNE YALNIZ BIRAKMADI
Aile Okulu’nun 10. dönemi, Eğitimci – Yazar Nurten Ceceli Alkan’ın “Evlilikte Ben İken Biz Olmak” konusunda verdiği son dersle tamamlandı. Dersin ilk etabı Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Öğleden sonraki ders ise Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde yapıldı. Burada gerçekleştirilen final programı ve sertifika dağıtım törenine Başkan İbrahim Karaosmanoğlu katılarak, her zaman olduğu gibi kursiyerleri yalnız bırakmadı. Törene Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile AK Parti Darıca Belediye Başkan Adayı Muzaffer Bıyık da katıldı.

AİLE EN ÖNEMLİ OKULDUR
Başkan Karaosmanoğlu, Nurten Ceceli Alkan’ın dersi devam ederken salona geldi ve dersi kursiyerlerle birlikte takip etti. Dersin sonunda kursiyerlere seslenen Başkan Karaosmanoğlu, sözlerine eğitimin önemine değinerek başladı. Eğitimin beşikten mezara kadar devam eden önemli bir süreç olduğunu anlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Ancak, öğrendiklerimizi hayata geçirmek esastır. Bilgiyi uygulamıyorsak bir anlamı yok. Aile milletleri millet yapan en önemli çekirdektir. İnsanlığın temelidir. Aile olmazsa, millet ve ulus olmaz. O nedenle aile en önemli mektep ve eğitim yuvasıdır” dedi.

AİLENİN MİMARI ANALARDIR
Başkan Karaosmanoğlu ilgiyle izlenen konuşmasında sözü annelere getirdi. Annenin verdiği sevgiyi, şefkati hiç kimsenin veremeyeceğini kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “Annelerin kıymeti çok büyük. Sevgili Peygamberimize biri geliyor ‘en çok kime değer vereyim” diye soruyor “Annenize” diyor ve bunu üç kere tekrarlıyor. Anne her zaman bir adım önde ve baş tacıdır, en değerli varlığımızdır. Cennet analarının ayağının altındadır diye boşuna söylenmemiş. Ailenin de asıl direği, mimarı analardır. Tabii erkeğin de görevi var. Aileyi canlı tutan annedir. Bundan dolayı sizler bedenen ve ruhen sağlıklı olacaksınız. Beden sağlığımız önemli. Çünkü bu ailenin mutluluğunu direkt etkiler. O nedenle spor yapacağız. Anneler spor yaparsa sağlıkları yerinde olur. Büyükşehir Belediyemizin birçok spor tesisi var. Oralara gidin ve spor yapın. Spor yapan annenin ailesine de kendisine de faydası büyük olur”

KARABACAK’TAN BAŞKANA TEŞEKKÜR
Sertifika töreninde bir konuşma yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise, KO-MEK’in Kocaeli’nde 15 yıldır son derece önemli bir eğitim faaliyeti yürüttüğüne dikkat çekti. Farklı branşlarıyla ücretsiz eğitim verildiğini anlatan Karabacak, “Aile Okulu da bu hizmetlerden biridir. Bu önemli eğitim hizmeti için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

ALKAN’DAN EVLİLİKLE İLGİLİ ALTIN TAVSİYELER
Aile Okulu 10. dönem son dersini veren eğitimci yazar Nurten Ceceli Alkan ise derste evlilikle ilgili altın değerinde tavsiyeler sundu. Kendi evliliğinden verdiği örneklerle sunumunu yürüten Alkan, evliliğin bir takım oyunu olduğunu söyledi. “Karşımızdakinin bizimkine benzemeyen davranışlarını yargılamak ya da kendimize karşı saldırı olarak yorumlamak yerine farklılıkların olmasının normal olduğunu kabul etmemiz gerekiyor” diyen Alkan, “Bunu kabul etmek o davranışı onaylamak manasına gelmiyor. Karşımızdakinin benliğine zarar vermeden, hakaret etmeden rahatsızlığımızı belirtmek ve ortak çözümler bulmak gerekiyor” dedi.

SİHİRLİ SÖZCÜK “BİZ OLMAK”
Evliliğin sihirli sözcükte saklı olduğunun altını çizen Nurten Ceceli Alkan, “Biz olmak demek, karşımızdaki insanın farklı biri olduğunu, farklı düşünebileceğini ve farklı şeyleri sevebileceğini kabul etmek demektir” diye konuştu.

10. DÖNEMDE 958 KURSİYER MEZUN OLDU
Dersin sonunda KO-MEK Aile Okulu 10. dönemi sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi. Bu dönem Aile Okulu’ndan 958 kursiyer sertifika alarak mezun oldu. Törende kursiyerler sertifikalarını Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve protokol üyelerinin elinden aldı. Aile Okulu kapsamında bugüne kadar 4235 kursiyeri mezun oldu.

10. DÖNEMİN SEYRİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim kurslarının hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Aile Okulu, 10. dönem çalışmalarına 7 Şubat Perşembe günü başladı. 10. dönem kapsamında dört hafta boyunca KO-MEK kursiyerlerine aile ve çocuk gelişimine yönelik kapsamlı eğitim verildi. 10. Dönem kapsamında; Sıtkı Aslanhan, “Mutlu Aile Mutlu Toplum”, Kocaeli İl Müftü Yardımcısı Dr. Ravza Cihan “Medya ve Aile”, Mehmet Baki Öztürk, “Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları” ve Eğitimci- Yazar Nurten Ceceli Alkan ise ““Evlilikte Ben İken Biz Olmak” konularında ders verdi. Dersler, Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi ile Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde, sabah ve öğlen olmak üzere iki seansta gerçekleştirildi.