‘’Her zaman Rumeli Türklerinin yanındayız’’

Tarih: 8 Mart, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir süre önce genel kurula giden Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Recep Altıntip ve yeni yönetimi makamında konuk etti. Birliktelikte Rumeli, Balkan ve Batı Trakya Türkleri bize kaybedilmiş vatan topraklarının yadigârlarıdır diyen Karaosmanoğlu, “Bu nedenle gönlümüzde ve gözümüzde yerleri çok değerlidir. Geçmişte olduğu gibi her zaman Rumeli Türklerinin yanındayız” dedi.

“MAKEDONYA’DA BİNLERCE KUR’AN-I KERİM DAĞITTILAR”
Geçen ay 14’üncü olağan genel kurulunu gerçekleştiren Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na tanışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarete Dernek Başkanı Recep Altıntip, Başkan Yardımcıları Abdurrahman Yılmaz, Alptekin Cevherli, Adnan Metin ve Nazım Çelik katıldılar. Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Altıntip, Kocaeli Rumeli Türkleri olarak 10 bin üyeleri olduğunu ve kentte, Balkan Savaşları öncesinden başlayan göçler nedeniyle Rumeli – Balkan göçmeni yaklaşık yüzde 40 oranında bir nüfus olduğundan bahsetti. Dernek olarak Makedonya Juppa Belediyesi’ne Cankurtaran verilmesini sağladıklarını, yaklaşık 15 bin Türkçe kitabı Makedonya ve Kosava’daki okullara dağıttıklarını, Müftülüğün desteği ile Makedonya’da binlerce Kur’an-ı Kerim dağıttıklarını, Kocaeli’nde Rumeli yöresi halk oyunları grupları olduğunu, yine Kocaeli’nde Rumelili olsun olmasın yüzlerce kişiye gıda ve giyim yardımı yaptıklarını anlattı.

“İTFAİYE ARACI İÇİN BAŞKANIMIZA MÜTEŞEKKİRİZ”
Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Altıntip sözlerini, “Makedonya’daki Türk Belediyesine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hediye edilen İtfaiye aracı için Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na müteşekkiriz” diyerek tamamladı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ve gerekse de Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olarak Balkan Yarımadasındaki soydaş ve dindaşlarımıza destek verdiklerini vurgulayan Karaosmanoğlu’da, “Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak bölgede okul inşa ediyoruz. İtfaiye aracı konusunda da daha basit ve işlevsel araçlar konusunda da yardımcı olabiliriz” şeklinde konuştu. Ziyaret Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Dernek Başkanı Recep Altıntip’in Başkan Karaosmanoğlu’nu bu yıl 18’incisi gerçekleşecek olan Geleneksel Rumeli Helva Şenliği’ne daveti ile son buldu.