Tören ve Organizasyon Şube Müdürlüğü

emelalp@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tören ve Organizasyon Şube Müdürlüğü

KENT PARK İHALESİNE DAVET

Tarih: 3 Nisan, 2008
a a a

Kocaeli, kent insanının nafakasına ve geleceğine ipotek koyulan günleri geride bırakmanın huzurunu yaşarken, son 4 yıl içinde kurutulan bataklıklar sayesinde rahat bir nefes alıp, hizmet görmeye başlamıştır.

Siyasi rant uğruna çarpık yapılaşmaya göz yuman, dere yataklarını imara açan, altyapıya el bile sürmediği için her yağmur sonrası su baskınları yaşayan, sokakları geçit vermeyen, denizden yoksun, yeşile muhtaç, temiz havaya hasret bu kent, hayata geçirilen projelerle geçmiş dönemin sözde Avrupa kenti olmaktan kurtulup, özde dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Hem yatırım, hem sosyal projeleri ile yaşanan bu çağdaş değişim rüzgarı, yapılaşmasını tamamlamış bütün dünya kentlerinde olduğu gibi, Kocaeli Kent Meydanı ile tamamlanacak ve süslenecektir. Beton yığını olan bir alan, yapılacak çalışma sayesinde hem mevcut işlevini sürdürecek, hem de yeşillendirilip, görsellik katılarak, insanların sosyal, kültürel ve ticari yaşamına hizmet edecek bir alana dönüştürülecektir. Kent Meydanı ile birlikte düşünülen beş yıldızlı otel ise, kentin en büyük ihtiyacını karşılayacak bir hizmet olacaktır.

Bu kadar stratejik önemi olan, Türkiye ekonomisinin lokomotifi durumundaki bir kentin, kent meydanından yoksun olması, konaklama yerlerinin bulunmaması, vizyonundaki eksiklik olarak algılanmalıdır.

Bu kentte 15 yıl süreyle sadece 32 kilometrekarelik alanı bile yönetmeyip, hizmet üretmeyi beceremeyenler, rüyalarında görmedikleri hizmetleri görünce, takdir etmek yerine eleştirmeyi kendilerine görev saymaktadır. Her şeyi bu kadar yanlış görenlerin ya gözleri şaşı, ya kalpleri kötü, ya da kendileri, düşünceleri, akıl hocaları yanlıştır.

Bir atasözü der ki, “Parmak bir şeyi işaret ederken parmağa bakanlar ahmaktır”. Biz geleceğe yönelik projelerimizle çağdaş yapılaşmayı esas almış, dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir hedef gösteriyoruz, oysa onlar gösterdiğimiz hedefe değil, parmağımıza bakmayı sürdürüyor. Bunlar, ormanda yürüyüp, odun bulamayan insanlardır.

Kocaeli’nin en büyük ihtiyaçlarından biri olan bir projeyi rant kapısı olarak göstermek, dervişin fikri ile zikri meselesinden başka bir şey değildir. Yaptığı her şeyin arkasından kötü kokular yayılan, tüyü bitmemiş öksüzlerin geleceğini mahkum eden, dünyaya gelen her bebeğin sırtına borç yükleyenlerin, yapılan her hizmeti rant kapısı olarak görmesi kadar doğal bir şey olamaz.

Unutmayın, kendi doğrularını hayatın gerçekleri sananlar, iyilikleri, güzellikleri, dürüstlükleri, hizmeti görmezden gelir. Bu projenin arkasında icazet ve rant paylaşımı olduğunu söyleyenler, herkesi kendileri gibi sanmaktadır.

Eğer kendi dönemlerindeki gibi olayı “bal ve parmak” gibi görüyorlarsa, unutmasınlar ihale herkese açıktır.

Bu çağrı kendilerine davettir.

Kabul etmeyeceklerse, attıkları iftira için kamuoyuna özür borçları olacaktır.

İlyas ŞEKER