Çevre Koruma Şube Müdürlüğü

0262 331 83 91

mesutonem@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Çevre Koruma Şube Müdürlüğü

Körfez’de balık çeşitliği artacak

Tarih: 3 Mayıs, 2017
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi” kapsamında Başiskele, Ulaşlı, Karamürsel, Kirazlıyalı, Hereke ve Eskihisar kıyılarında belirlenen 5 ayrı lokasyonda farklı derinliklerde örnekleme gerçekleştirdi. İzmit Körfezinin mevcut biyolojik çeşitliliğinin belirlenmesi ve Körfez’de balıklandırmada kullanılacak olan yavru kalkan balıklarının üretimi amacı ile damızlık kalkan balığı temini için çalışmalar yapıldı.

FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLANDI

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından İzmit Körfezi’ndeki; mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlanması amacı ile “İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Fizibilite Raporu” hazırlatıldı. Bu rapor doğrultusunda; balıklandırma çalışmalarını beraber yürütmek üzere Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz arasında protokol imzalanmıştı.

BİLGİLENDİRMELER YAPILDI

İmzalanan protokol kapsamında; TAGEM’e bağlı Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE) sorumluluğunda İzmit Körfezi’nde geçtiğimiz hafta çalışmalara başlandı. İzmit Körfezi’nin her iki sahil hattı boyunca saha incelemelerinde bulunuldu. Ereğli, Karamürsel, Hereke, Tavşancıl ve Eskihisar Su Ürünleri Kooperatiflerine ziyaret edilerek birlik başkanı, kooperatif başkanları ve üyeleri ile görüş alışverişi yapılarak proje hakkında bilgilendirme yapıldı.

5 AYRI NOKTADA ÖRNEKLEME

Bu ön çalışma sonrasında; İzmit Körfezinin mevcut biyolojik çeşitliliğinin belirlenmesi ve Körfez’de balıklandırmada kullanılacak olan yavru kalkan balıklarının üretimi amacı ile damızlık kalkan balığı temini için çalışmalar yapıldı. İzmit Körfezi’nin Başiskele, Ulaşlı, Karamürsel, Kirazlıyalı, Hereke ve Eskihisar kıyılarında belirlenen 5 ayrı lokasyonda farklı derinliklerde örnekleme gerçekleştirildi.

TEKİR, KARİDES,KIRLANGIÇ…

Yapılan çalışmalarda istavrit, barbun, tekir, mezgit, vatoz, kalamar, kırlangıç, mazak, kalkan, pisi, dil balığı, trakonya, iskorpit, mahmuzlu camgöz köpekbalığı, deniz yıldızı türleri, kaya balığı türleri karides ve farklı yengeç türleri gibi ekonomik ve biyo-ekolojik öneme sahip türler örneklendi. Temin edilen damızlık kalkan balıkları ise; canlı olarak Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Deniz Balıkları Kuluçkahanesine götürülmek üzere muhafazalı kaplara alınarak Trabzon’a nakil edilmesi sağlandı. Üretimi enstitüde gerçekleştirilecek olan yavru kalkan balıkları istenen büyüklüğe geldiğinde markalanarak İzmit Körfezi içerisinde belirlenecek uygun alanlardan deniz ortamına bırakılacak.

FARKINDALIK OLUŞACAK

İzmit Körfez’inde gerçekleştirilecek olan proje ile; Körfez’in biyo-ekolojik çeşitliliğinin belirlenmesinin yanı sıra toplumsal farkındalık ve çevre bilinci oluşturulması yine ilerleyen dönemde ticari balıkçıların sosyo-ekonomik durumlarına ve böylelikle kentin turizm potansiyeline de katkı sağlaması hedefleniyor.