skip to navigation

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Farklı kültürler yine bir arada

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Yöresel Kültürler Fuarı, görkemli bir törenle açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda türküler söylendi, halaylar çekildi.

 

PROGRAM GÜNEŞ SAHNE’DE YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. kez düzenlenen Yöresel Kültürler Fuarı, Güneş Sahne’de verilen konser ve konuşmalarla açıldı. Gülay ve Zekeriya Ünlü konserlerinin de yer aldığı açılışta başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere yöresel derneklerin temsilcileri de konuşmalar yaptı. 48 farklı yöresel derneğin katıldığı Fuar açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İlçe belediye başkanları ve kaymakamları, yöresel derneklerin temsilcileri ve çok sayıda davetli ile vatandaş katıldı.

 

BİRLİK VE BERABERLİK HİÇBİR ZAMAN BOZULMASIN

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, farklı kültürlerin Kocaeli için büyük bir kazanç olduğunu söyledi. Kocaeli’nde farklı kültürlerin bir arada yaşadığını söyleyen Başkan Karaosmaoğlu, “Farklılıklar hiçbir zaman bizi ayırmaz. Hür topraklarda yaşıyoruz. İnançlarımızı, değerlerimizi özgürce yaşıyoruz” dedi. Karaosmanoğlu şöyle devam etti: Bu ülkeyi İstiklal Savaşı’nda öyle kolay almadık. Dedelerimiz canını ortaya koydu. Bu nedenle onlara minnettarız. Birlik ve beraberliğimiz hiçbir zaman bozulmasın”

 

BAŞKAN PUŞİ TAKTI, HALAY ÇEKTİ

Öte yandan Başkan Karaosmanoğlu konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte fuarı gezdi. Stantlarda vatandaşlarla sohbet eden Başkan Karaosmanoğlu, Erzurumlulardan çağ kebabı yedi, Safranbolulu lokumunu geri çevirmedi. Puşi takıp Diyarbakırlılarla halay çeken Başkan Karaosmanoğlu, tüm stantları tek tek gezerek ziyaret etti. Başkan, her derneğe plaket verdi ve yazıcı hediye etti.

 

ZEKERİYA ÜNLÜ İLE SIRA GECESİ

İlk olarak sahneye yöresel kıyafetleriyle Kocaelili çocuklar çıktı. Bir birinden renkli giysileri eşliğinde yörelerine özgü figürleri sergileyen çocuklar, büyük ilgi çekti. Zaman zaman vatandaşların da yerlerinden eşlik ettiği oyunlarda Urfa’dan Trabzon’a Ege’den Balkan’lara kadar birçok gösteri yapıldı. Daha sonra sahneye Sıra Gecesi ekibi ve Zekeriya Ünlü çıktı. Ünlü, ağır türkülerle başladığı gecede hareketli ve tempolu türküleriyle coşkuyu artırdı. Doğu ve Güneydoğu bölgelerine ait birbirinden güzel türkü ve şarkıları seslendiren Zekeriya Ünlü ve ekibine Kocaelililer de eşlik ederek halaylar çekti.

 

ENGELLİ VATANDAŞLAR YERLERİNDE DURAMADI

5. Yöresel Kültürler Fuarı’nın açılışı Gülay tarafından verilen konserle sona erdi. Binlerce kişinin dinlediği konserde Gülay, doyumsuz bir gece yaşattı. Usta türkücü Neşet Ertaş’ın türküleri başta olmak üzere Karadeniz ve çeşitli yörelere ait türküleri seslendiren Gülay’a engelli vatandaşlar da eşlik etti. Gönüllerince eğlenen engelli vatandaşlar, Gülay’ın hareketli parçalarında tekerlekli sandalyelerini Güneş Sahnesi’nin önünde bulunan alana sürdüler ve dans ettiler.

 

KÜLTÜRLER KENDİLERİNİ TANITACAK

Öte yandan bugün (Cumartesi) Erzurum Dernekler Federasyonu Sıla gecesi düzenleyecek. Halk Müziği Sanatçıları Hüsamettin Kara ve Nimet Karagöl’ün katılacağı geceye halk ozanları Taner Öztürkoğlu ve Necdet Kuyumcunun yanı sıra Fıkralarla Türkiye’nin Erzurum ekibi de katılacak. Gecede Erzurum bar ekibi de bir gösteri yapak. Yarın ise Giresunlular Derneği Federasyonu bir program düzenleyecek. Programa Karadut, Elifçe, Ömercan, Bahar ve Köksal Yetkin gibi isimler katılacak. Pazartesi günü ise Elazığlılar Derneği ‘kürsü Başı Gecesi düzenleyecek. Tüm programlar saat 21.00’da başlayacak.

 

 

Son Güncelleme : 03.07.2010 14:17:00
  • Share/Bookmark
  • İçeriği arkadaşına gönder
  • İçeriği Yazdır
2 kişi beğendi.
back on top