skip to navigation

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Edeb-i Hayat Okumaları’nda başarılı olan öğrenciler ödüllerini Kitap Fuarı’nda alacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı, sadece 9 gün sürüyor ama hazırlıkları aylar öncesinden başlıyor. Kocaeli’nde öğrenim görmekte olan özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen kitap okuma projesi; ‘’Edeb-i Hayat Okumaları’’ da aylar öncesinden başladı. Proje kapsamında lise öğrencilerine Mustafa Kutlu’ya ait beş eser, ortaokul öğrencilerine de Cahit Zarifoğlu’na ait beş eser okutuldu. Projeye toplamda 7885 öğrenci başvuru yaptı. Daha sonra çocuklar, okudukları kitaplardan sınava tabi tutuldu. Sınavda başarılı olan öğrenciler ve okulları, ödüllerine 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda 13 Mayıs Cumartesi günü açılış programında kavuşacak.

EDEB-İ HAYAT OKUMALARI

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Edeb-i Hayat Okumaları” isimli kitap okuma projesi; Kocaeli genelinde ortaokul (5, 6, 7, 8. sınıf ) ve lise (9, 10, 11, 12. sınıf) öğrencilerine; Türkçe’yi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, kelime dağarcığını zenginleştirmek, güven duygusu kazandırmak, bilim ve sanat eğilimi sağlamak, milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını taşıyor.

CAHİT ZARİFOĞLU VE MUSTAFA KUTLU’YA AİT ESERLER

Edeb-i Hayat Okumaları” kitap okuma projesi kapsamında öğrenciler kendi okullarındaki grup rehber öğretmeniyle 5’er kişilik okuma grupları oluşturarak lise öğrencileri Mustafa Kutlu’ya ait eserler; ortaokul öğrencileri ise Cahit Zarifoğlu’na ait eserleri okudu. Ortaokul öğrencileri Cahit Zarifoğlu’na ait Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah, Motorlu Kuş, Serçe Kuş ve Katıraslan eserlerini, ortaöğretim öğrencileri ise Mustafa Kutlu’ya ait Tahir Sami Beyin Özel Hayatı, Mavi Kuş, Chef, Beyhude Ömrüm ve Ya Tahammül Ya Sefer eserlerini okuyarak bu kitaplar üzerinden sınava tabi tutuldu.

ÖDÜL TÖRENİ KİTAP FUARINDA

Dereceye giren yarışma birincisi öğrenciye teşvik amacıyla 3 tam altın, ikinciye 2 tam altın, üçüncüye 1 tam altın ödülü verilecek. Yarışmanın dördüncüsü öğrenciye Sait Faik Abasıyanık Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), beşinciye Ömer Seyfettin Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), altıncı ve yedinciye Cahit Zarifoğlu Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), sekizinciye Sebahattin Ali Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), dokuzuncuya Cemal Şakar Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), onuncuya ise Cihan Aktaş Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın) ödülleri verilecek. Ödül töreni 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın 13 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’deki açılış programında yapılacak.

Son Güncelleme : 11.05.2017 12:45:43
  • Share/Bookmark
  • İçeriği arkadaşına gönder
  • İçeriği Yazdır
İlk değerlendiren siz olun

Siz de Yorumunuzu ekleyin

  • * Doldurulması Zorunlu Alanlar
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
back on top