skip to navigation

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Mevlevi Evi’ne öğrenci ilgisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Mevlevi Evi, büyük düşünür Mevlana’yı genç nesillere tanıtmaya devam ediyor. Anaokulu öğrencilerinden Üniversite öğrencilerine kadar her kademeden öğrenci Mevlevi Evi sayesinde Mevlana’nın evrensel hoşgörü ve hümanizma felsefesini tanıma imkânı buluyor.

MİNİKLER MEVLEVİ EVİ’NDE

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Mevlevi Evi’ni her yaştan vatandaş ziyaret ediyor. Mevlevi Evi’nin geçtiğimiz haftaki konukları ise Nadide Kreş ve Gündüz Bakım Evi öğrencileri oldu. Kelebekler, Çalışkan Arılar, Minik Kalpler, Yıldızlar ve Gökkuşağı sınıflarında öğrenim gören yaklaşık 60 kreş öğrencisi, öğretmenleri Muhsine Çakırer, Sema Demirtaş, Büşra Çiçek, Firdevs Kıvanç, Meral Odabaş ve Necla Gede ile birlikte Mevlevi Evi’ne geldi. Anaokulu öğrencilerine burada anlayabilecekleri şekilde Mevlana ve düşünceleri tanıtıldı. Minik öğrenciler Mevlevi Evi içindeki balmumu heykeller ve objeleri de büyük bir dikkatle inceledi.

LİSELİLERDEN MEVLEVİ EVİ’NE BÜYÜK İLGİ

Öte yandan yaklaşan Şeb-i Arus etkinlikleri çerçevesinde Mevlevi Evi adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Mevlevi Evi bu kapsamda lise öğrencilerinden büyük ilgi görüyor. İzmit Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Sabancı Anadolu Teknik Lisesi ile Kocaeli İl Müftülüğü’ne bağlı Ravza Kız Kuran Kursu öğrencileri geçtiğimiz hafta Mevlevi Evi’nin konukları arasında yer aldı. Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü yetkilileri Mevlana’nın hayatı ve eserleriyle ilgili gençlere geniş bilgi aktardı. Öğrenciler Mevlevi Evi’nin ardından Thököly İmre Anı Evi’ni de ziyaret etti.

Son Güncelleme : 16.12.2010 12:17:25
  • Share/Bookmark
  • İçeriği arkadaşına gönder
  • İçeriği Yazdır
İlk değerlendiren siz olun
back on top