skip to navigation

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Alman akademisyenlerden Büyükşehir’e tam not

Almanya’nın Kassel Üniversitesi’nden Prof. Dr Uwe Dorka ve beraberindeki heyet Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Dorka heyetiyle birlikte yaptığı inceleme gezisinin ardından yaptığı açıklamada ‘‘Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi hükümet ile ortaklaşa çalışmalar yaparak Kocaeli halkına depreme dayanıklı toplu konutlar üretmesine dair izlenimler edindik. Kocaeli’de, Büyükşehir Belediyesi’nin sadece depreme dayanıklı konutlar üretmede değil, halka sosyal yaşam alanları oluşturmada da doğru yönde doğru adımlar attığını görmüş bulunmaktayız. Ve bu yapılan çalışmaların deprem riski olan diğer bölgeler için iyi bir model olabileceğini düşünüyorum’’ dedi.
 

ALMAN HEYETTEN KOCAELİ’NE ZİYARET

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nün daveti üzerine Kocaeli’nin kardeş şehri olan Kassel’den Prof. Dr Uwe Dorka ve İnşaat Mühendisi öğrencilerinden oluşan heyet 1999 depreminden sonra Kocaeli’de yaşanan gelişmeleri yerinden görmek için Kocaeli’ye geldi. Depremden sonra yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin deprem konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili bir sunum yapıldı. 

KAVAKLI SAHİLİ VE KASSEL ÇOCUK YUVASI GEZİLDİ

Sunumda Kocaeli’de yaşanan değişmeler  ve gelişmeler hakkında bilgi verildi. Özellikle yeni bina yapımında uygulanan denetim sistemindeki değişimler ve Kocaeli’deki imar durumu hakkında Alman heyeti bilgilendirildi. Heyet sonrasında Kassel halkının yardımıyla depremden sonra  yaptırılan Kassel Çocuk Yuvası’nı ve  depremde büyük zarar gören Gölcük Kavaklı Sahili’ni gezdi. Prof. Dr Uwe Dorka ve öğrencileri Kocaeli’ndeki konut açığını kapatarak depreme dayanıklı sağlıklı konutlar inşa ettiren Kent Konut’u da ziyaret ettiler.
 
KENT KONUT’A HAYRAN KALDILAR

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent Konut’ta yetkililerden Almanca brifing alan Alman heyet Kocaeli’deki yapı inşaası hakkında bilgilendirildi. Kocaeli’de depremden sonra yaşanan gelişmeler ve Kent Konut’un konut açığını kapatarak depreme dayanıklı konut inşa etmesi ile ilgili süreç slayt gösterisi eşliğinde anlatıldı. Prof. Dr Uwe Dorka ve heyeti Kent Konut’taki brifingden sonra Kent Konut tarafından inşası devam eden Umut Kent ve Akça Kent’i de gezdiler.

YAŞANILABİLİR KONUT

Prof. Dr Uwe Dorka, Kent Konut’un inşa ettiği Umutkentteki incelemeleri sırasında  Kocaeli’de depremden sonra yaşanan gelişmeler ile ilgili izlenimlerini açıkladı. Prof. Dr Uwe Dorka “Yapılan çalışmaları yerinde görmek kentsel dönüşüm hakkında bilgi sahibi olmak öğrencilerimiz için çok önemliydi. Burada insanların depremden büyük dersler çıkardığını gördük. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi hükümet ile ortaklaşa çalışmalar yaparak Kocaeli halkına depreme dayanıklı toplu konutlar üretmesine dair izlenimler edindik. Kocaeli, Büyükşehir Belediyesi ile zor bir sınavı başarıyla vermiş”diye konuştu.
 
Son Güncelleme : 16.10.2009 15:30:37
  • Share/Bookmark
  • İçeriği arkadaşına gönder
  • İçeriği Yazdır
İlk değerlendiren siz olun

Siz de Yorumunuzu ekleyin

  • * Doldurulması Zorunlu Alanlar
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
back on top