skip to navigation

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Kaynağında ayrıştırıldı 2 bin ağaç kurtuldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen “Çevremi Seviyorum, Kaynağında Ayrıştırıyorum” projesi kapsamında ilçe belediyeleri temizlik işleri departmanlarına brifing verildi. Sekapark Otel’de gerçekleştirilen toplantıda projede bugüne kadar yapılanlarla ilgili sunum yer alırken Körfez Belediyesi Mimar Sinan Mahallesi’nde pilot olarak uygulanmakta olan proje kapsamında edinilen bilgiler ilçe belediyeleriyle paylaşıldı.
 
 
BÜYÜKŞEHİR DESTEĞE HAZIR

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Necmi Kahraman, programda yaptığı konuşmada, “Pilot bölgede uygulanan AB projesi kapsamında kardeş şehir Kassel Belediyesi’nin deneyimleriyle ambalaj atıklarının (cam, metal, plastik, kâğıt, karton vs.) geri kazanımıyla ilgili çok verimli bir çalışma yürüttük. Yeni yasal mevzuatlar gereği ilçe belediyeleri zaten bu çalışmaları yapmak mecburiyetindeler” dedi. Pilot olarak Körfez Belediyesi sınırları içerisinde uygulanan bu projenin diğer ilçe belediyelerine de örnek olacağını umduğunu ifade eden Kahraman, “Belediyelerinin bu projeleri ilçelerinde uygulamaları halinde her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
 
ÖRNEK PROJE

Projenin ortaklarından TEMA Vakfı Kocaeli İl Temsilcisi Nermin Tol da yaptığı konuşmada, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve Körfez Belediyesi’nde yürüttüğü bu proje ilçe belediyelerine de örnek olacak ve vatandaşlarımızın çevreye duyarlı olmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
 
4 BİN KONUT ZİYARET EDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kassel Belediyesi, TEMA Vakfı ve Körfez Belediyesi ortaklığında hayata geçirdiği AB destekli projede TEMA Gönüllüleri ve KOU Hereke MYO öğrencilerinden oluşturulan yüz yüze bilgilendirme ekibi, yaklaşık 4 bin konutu ziyaret ederek, ambalaj atıklarının ayrı toplanması konusunda bilgilendirme yaptı. Evsel atıkların kaynağından ayrıştırılarak, ekonomiye geri kazandırılması planlanan projeyle Mimar Sinan Mahallesi’nde 20 bin TL ekonomiye kazandırıldı.
 
10 DÖNÜM ORMAN KURTARILDI

1 Mart 2009 tarihi itibari ile başlatılan Kaynağında Ayrı Toplanma faaliyetleri sonucunda yaklaşık 260 ton karışık ambalaj atığı toplandı. Proje kapsamında yapılan toplama faaliyetleri sonucu 110 ton atık kâğıt kartonla, 1.850 ağacın kesilmesi önlenirken yaklaşık 10 dönümlük ormanlık alanın korunması sağlandı.
 
SORUNLAR ÖNLENDİ

Türüne göre değişmekle beraber on ila bin yıl arasında değişen zamanlarda doğada kaybolan bu atıkların ayrı toplanarak ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra oluşturacakları sağlık ve çevre sorunlarının da önüne geçilerek bu tür atıkların depolama sahalarında hacim kaplaması da önlendi. Proje ile Türkiye’nin en önemli sorunları arasında gösterilen atık problemlerinin doğaya gelişigüzel bırakılmasının önüne geçildi. AB ve Türkiye arasında ‘Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi’ hibesi kapsamında hazırlanan ve toplam bütçesi 122 bin 529 Euro olan projede, gerekli finansmanın yüzde 90’ı Merkezi Finans İhale Birimi, yüzde 5’lik kısmı Körfez Belediyesi ve kalan yüzde 5’lik kısmı ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı.Proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehri olan Almanya’nın Kassel Belediyesi’nin atıklarla ilgili birimlerinde görevli çalışanlar, Kocaeli’ne yaptıkları teknik ziyarette pilot bölge olan Mimar Sinan Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Daha sonra projenin Türkiye ayağını oluşturan ve projede çalışan Kocaeli ve Körfez belediyesi yetkililerinin Kassel Belediyesine yaptığı teknik gezi ile AB standartlarında atık hizmetlerinin nasıl yapıldığı yerinde incelenerek, pilot bölgede uygulandı.
Son Güncelleme : 13.09.2009 16:20:57
  • Share/Bookmark
  • İçeriği arkadaşına gönder
  • İçeriği Yazdır
İlk değerlendiren siz olun

Siz de Yorumunuzu ekleyin

  • * Doldurulması Zorunlu Alanlar
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
back on top